22. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej proponują trzy komedie teatrów z Krakowa, Warszawy i Łodzi w kapitalnej obsadzie aktorskiej takiej jak Jerzy Łapiński, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr. „Spotkania…” odbędą się w dniach 5-7 lutego br.

[Not a valid template]

 

Komediowy weekend w „Siemaszce” zacznie się już w piątek (5 lutego)  o godzinie 19:00 na dużej scenie przedstawieniem „Szaleństwa nocy” Teatru Bagatela z Krakowa. W takich samych godzinach odbędą się również pozostałe przedstawienia zaplanowane na kolejne dwa dni, czyli „32 Omdlenia” Teatru Polonia  z Warszawy i spektakl „Ich czworo” Teatru im. Jaracza w Łodzi.

„Szaleństwa nocy” Teatru Bagatela to spektakl, którego akcja rozgrywa się wieczorem w piątek. Wtedy to spotykają się artyści, którym dzień spływa na niczym. Od słowa do słowa zaczynają snuć historię Heleny i Boba.

Helena w wyobraźni opowiadających jest atrakcyjną, samotną kobietą sukcesu. Jest prawniczką, specjalizującą się w rozwodach. Nie chce spędzić piątkowej nocy samotnie. Następnego dnia ma być druhną na weselu swojej siostry i choć jest zrażona do instytucji małżeństwa, musi udawać, że jest zadowolona. Jak sobie z tym poradzi?

Bob to stereotypowy mężczyzna z wyobrażeń. Łączy w sobie cechy dosyć sprzeczne, przynajmniej w teorii. Kiedyś był szkolną gwiazdą, obecnie jest drobnym gangsterem na usługach mafii, który nienawidzi prawników. Zaskakujące jest to, że w wolnych chwilach w jednej z piwnicznych winiarni czyta Dostojewskiego.

Opowieść ta jest mieszanką romantycznej komedii z trzymającym w napięciu kryminałem.  Przypadkowe spotkanie dwojga ludzi przeradza się w nocny spacer po Krakowie, pełny zaskakujących i czasem ryzykownych zdarzeń.

„Szaleństwa nocy” napisane przez Davida Greiga i Gordona McIntyre’a odgrywane są przez aktorów znanych widzom z telewizora, takich jak Przemysław Redkowski (rola Średniego Boba) z „Barw szczęścia”. Helenę gra Kamila Klimczak.

Na scenie zobaczymy także Kamilę Pieńkos (Sexowny Kasztan, Marcel Wiercichowski (Duży Mały Zbych), Tomasza Lipińskiego (Puchatek), Marka Boguckiego (Brewka / Jacek Trzęsąca Nóżka), Artura Sędzielarza (Szafa Grająca z Wbudowanym Zegarem)

Spektakl wyreżyserowany przez Iwonę Jerę trwa bez przerwy 90 min. Bilety kosztują 80 zł (parter), 70 zł (balkon)

W sobotę uczta aktorskiego fachu

„32 omdlenia” Teatru Polonia z Warszawy to propozycja na sobotni (6 lutego) wieczór. Tym spektaklu zagra trójka wspaniałych legendarnych już aktorów: Krystyna Janda, Jerzy Stuhr i Jerzy Łapiński. Aktorzy wcielają się w kilka postaci pokazując swój kunszt. Do tego komedia napisana przez Antoniego Czechowa rozpisana na trzy żarty (akty) sceniczne: „Niedźwiedź”, „Oświadczyny” i „Historia zakulisowa”. I z całą pewnością można nie chcieć wracać do domu.

Antoni Czechow potrafi rozbawić językiem, sytuacyjnym dowcipem, ale pomiędzy tym humorystycznym, wydawałoby się lekkim podejściem do życia, dojrzeć można gorzką refleksję o prawdzie istnienia.

Historia opowiadana przez aktorów z warszawskiego teatru dotyczy rosyjskiego ziemiaństwa w XIX wieku. Mimo tego historia wciąż jest aktualna. W sugestywny sposób prezentuje ludzkie słabości, niedoskonałości oraz próbę ukrywania prawdziwych namiętności. Wyraziste charaktery bohaterów doskonale opisują ludzką naturę.

„32 omdlenia” wyreżyserował Andrzej Domalik. Za scenografię i kostiumy odpowiada Jagna Janicka. Spektakl trwa 120 minut (z dwiema przerwami).  Bilety w cenie 100 zł (parter) i 90 zł (balkon).

Śmiech przez łzy

Wigilia i Sylwester to święta, które najchętniej spędzalibyśmy z rodziną i przyjaciółmi. Co jeśli rodzina się rozpada? I w dodatkowo niczego nie można zrobić? Tylko zmagać się z bezradnością? Tragikomedia Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi to ostatnia (7 lutego) z propozycji 22 Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych.

Opowiada o trójkącie małżeńskim i walce o szczęście. Mąż wycofuje się ze świata i żyje pracą, żona szuka pocieszenia w relacji z innym mężczyzną. Pogubieni w miłości i zaślepieni egoizmem bohaterowie, mimo łączącego ich uczucia wciąż się ranią i zapominają o tym, co w życiu najważniejsze. Niemym świadkiem kryzysu rodziny jest córka, która nie ma na nic wpływu i musi się odnaleźć w sporze rodziców.

Trudny i dla wielu bolesny temat jest podany w lekkiej i niezwykle dowcipnej formie. W konsekwencji dorośli uwikłani w siatkę wzajemnych pretensji, nieszczerości i obaw z jednej strony prowokują do poważnej refleksji, ale z drugiej wywołują niepohamowany śmiech.

Na scenie publiczność zobaczy Michała Staszczaka (Mąż), Gabrielę Muskałę (Żona), Maję Pankiewicz (Dziecko), Sambora Czarnotę (Fedycki), Izabelę Noszczyk (Wdowa), Katarzynkę Cynke (Panna Mania). Zobaczymy także kolędników: Marcin Budziarski / Marcin Kunicki (skrzypce), Leszek Kołodziejski / Eneasz Kubit (akordeon), Marcin Wojsznarowicz / Sławomir Ostrowski (tuba).

„Ich czworo” wyreżyserowane przez Małgorzatę Bogajewską trwa 135 minut (bez przerwy). Autorka scenariusza i kostiumów jest Anna Chadaj. Bilety w cenie 80 zł (parter) i 70 zł (balkon).

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama