Około 30 urn upamiętniających zwycięstwo demokracji stanie w środę (4 czerwca) na płycie rzeszowskiego Rynku. Ratusz będzie tego dnia świecił w biało-czerwonych kolorach.

Rzeszów przyłącza się do 25 rocznicy pierwszych wolnych wyborów. Miasto z tej okazji przygotowało szereg atrakcji dla mieszkańców, które mają upamiętniać wielkie zwycięstwo wolności i demokracji.

W środę (4 czerwca) o godz. 10:00 na płycie Rynku ustawionych będzie około 30 symbolicznych urn wolności, do których każdy będzie mógł wrzucić swoje życzenia dla wolnej Polski lub podziękowania. O godz. 12:00 wolontariusze rozdadzą na Rynku karty, na których będzie można wypisać życzenia. Miejsce prezentacji urn ma się stać miejscem wymiany poglądów i spotkań. Każdy, kto będzie chciał podyskutować o wolności, wspomnieć własne przeżycia z przełomu lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku czy poznać historie innych, będzie miał do tego świetną okazję.

Od godz. 21:00 do godz. 24:00 na frontowej elewacji ratusza zaprezentowane zostanie logo „25 lat Wolności”. Jego autorem jest Jerzy Janiszewski, grafik, autor logo „Solidarność”. Ponadto ratusz będzie iluminowany w barwach narodowych. Środa nie będzie jedynym dniem, w którym Rzeszów będzie świętował 25 lat demokracji. W dniach 28-30 czerwca na placu Armii Krajowej w pobliżu Pomnika Chwały Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów AK będzie prezentowany projekt „Polskie Wolności”, dokumentujący rocznicę przemian po 1989 roku.

Na projekt składać się będzie wystawa prezentująca portrety mieszkańców Polski z różnych środowisk, zawodów, o różnej pozycji społecznej, itp. Każda fotografia opatrzona będzie biografią przedstawionej osoby oraz jej wypowiedzią na temat wolności. Drugim elementem projektu będzie „Kontener Wolności”. Mieszkańcy będą mogli wyrazić własny manifest wolności w formie fotograficznej lub relacji.

Uczestnikom rzeszowskich obchodów „25 lat Wolności” zostaną rozdane jednorazowe aparaty fotograficzne. Będą mogli uchwycić to, jaki sami definiują pojęcie wolności. Najciekawsze zdjęcia prezentowane będą w „Kontenerze Wolności”, który stanie się miejscem spotkań i wymiany myśli, refleksji i poglądów.

To nie koniec tego, co się będzie działo podczas świętowania demokracji w Rzeszowie. Kolejny projekt „Kino Wolność” nawiązuje do tytułu filmu Wojciecha Marczewskiego „Ucieczka z kina Wolność”. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć pokaz filmów podejmujących temat walki o wolność i chylenia ku upadkowi uprzedniego systemu społeczno-politycznego.

Temu projektowi towarzyszyć będzie ogólnopolska kampania społeczna „25 lat wolnych wyborów w Polsce – Kino Wolność”. W jej programie znajdzie się m.in. cykl wykładów telewizyjnych i film dokumentalny ukazujący współczesne wypowiedzi artystów i liderów społecznych.

Ponadto urny wolności staną po raz drugi na placu Armii Krajowej, gdzie każdy będzie mógł do nich wrzucić swoje życzenia.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama