Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Trochę disco polo, trochę mocnych brzmień. Trochę kultury, nauki, konkursów… Jak w tym roku będą wyglądały 26. Rzeszowskie Juwenalia? To w środę zdradzili organizatorzy, czyli Politechnika Rzeszowska.

Pomału kończy się marzec, a to oznacza, że najwyższa pora zacząć myśleć już o juwenaliach. Z takiego założenia w środę (20 marca) wyszła Politechnika Rzeszowska, która w tym roku sama organizuje 26. Rzeszowskie Juwenalia. WSPiA oraz Wyższa Szkoły Informatyki i Zarządzania włączyły się w organizację tegorocznych KultURaliów, organizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski. 

Szczegóły imprezy przedstawili prof. Grzegorz Masłowski, prorektor  ds. kształcenia PRz, oraz sztab organizacyjny na czele, którego stanął w tym roku Michał Klimczyk, przewodniczący Samorządu Studentów PRz. – Mamy wysoko podniesioną poprzeczkę, bo w ubiegłym roku zdobyliśmy pierwsze miejsce, jeśli chodzi o juwenalia w Polsce. Mamy nadzieję, że te juwenalia będą jeszcze lepsze – mówił prof. Masłowski.

Cugowski, Lady Pank, Happysad…

Michał Klimczyk przypomniał, że to nie pierwszy raz, kiedy Rzeszowskie Juwenalia okazują się najlepsze w Polsce. Wcześniej politechnika taki tytuł odebrała w 2014 roku.  – Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy taką uczelnią, która ten tytuł odbierze po raz trzeci – mówił Klimczyk.

Studenckie święto na Politechnice Rzeszowskiej rozpocznie się już kwietniu od „Juwenaliowego Mix’u Wydarzeń”. Koncertowy Finał przypadnie na 9-11 maja. Muzyczna zabawa zgodnie z tradycją będzie odbywała się na terenie miasteczka akademickiego politechniki. 

W środę organizatorzy zdradzili pierwsze gwiazdy, które zagrają podczas Koncertu Finałowego: Krzysztof Cugowski, były lider nieistniejącej już Budki Suflera, Lady Pank – twórcy takich hitów, jak „Kryzysowa narzeczona”, czy „Zawsze tam, gdzie ty”.

Na juwenaliowej scenie zaprezentuje się także dobrze znany rzeszowskiej publiczności zespół Happysad, którego kawałek „Zanim pójdę” z pewnością nuci już niejedno pokolenie.  Organizatorzy Rzeszowskich Juwenaliów postawili także na mocne brzmienia. Podczas studenckiego święta wystąpi także Nocny Kochanek, który zagra nam chociażby „Czarną czerń”, czy „Randkę w ciemno”.

Bez disco polo się nie obejdzie

Ten repertuar ma dopełnić rock-polowy zespół Piękni i Młodzi („Ona jest taka cudowna”) i Baciary – polski zespół folklorystyczny założony przez braci Andrzeja i Janusza Body w 2002 roku w Poroninie, znany z kawałka „Żyje się raz”.

Organizatorzy zastrzegają, że wymienione w środę muzyczne gwiazdy to nie jest nawet połowa z tych, które docelowo mają pojawić się w maju. Kolejne będziemy zdradzać stopniowo, by zainteresowanie Rzeszowskimi Juwenaliami narastało – mówi Michał Klimczyk.  

Podczas Koncertowego Finału na terenie miasteczka politechniki będzie można także skorzystać z licznych atrakcji, w tym m.in. z możliwości oddania skoku na bungee, jazdy na torze gokartowym., czy wesołego miasteczka. Koncertowy Finał rozpocznie się na rzeszowskim Rynku, skąd barwny korowód studentów ruszy na teren osiedla studenckiego.

„Kill me with the MUSIC” z nagrodami 

Do maja jednak jeszcze ponad półtora miesiąca. Nie oznacza to jednak, że ten czas na Politechnice Rzeszowskiej upłynie tylko na samej nauce. Jak wspominaliśmy 26. Rzeszowskie Juwenalia rozpoczną się już w kwietniu od „Juwenaliowego Mix’u Wydarzeń”. Na pierwszy ogień pójdzie 6. edycja Studenckiego Konkursu Piosenki „Kill me with the MUSIC”, którego finał odbędzie się 9. kwietnia w klubie LUKR (al. Kopisto 1). Eliminacje odbędą się w dniach 2-3 kwietnia.

– Ideą konkursu jest wsparcie merytoryczne, organizacyjne i promocyjne talentów muzycznych. Zwycięzcy zmagań muzycznych wystąpią na scenach Rzeszowskich Juwenaliów, a w tym roku również na scenie Juwenaliów Wrocławskich – mówi Joanna Kucięba, koordynatorka projektu.

Ponadto, wszyscy finaliści wezmą udział w warsztatach wokalnych, które poprowadzi Aleksandra Tocka – półfinalistka 9. edycji „The Voice of Poland”. Aleksandra Tocka zasiądzie również w jury konkursu razem ze znanymi w branży muzycznej osobami takimi jak: Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz, Roman Owsiak, Małgorzata Boć oraz Zbigniew Jakubek.

Coś dla zdrowego ciała 

Jednym z ważniejszych elementów „Juwenaliowego Mix’u Wydarzeń” będą wydarzenia promujące zdrowy tryb życia: zajęcia z zumby, Turniej Piłki Siatkowej, Międzyuczelniany Turniej Piłki Nożnej, kurs samoobrony oraz kurs wspinaczki sportowej. Wydarzenia te zostaną zwieńczone przez grę terenową „PRzebiegnij się”, w której zawodnicy będą musieli wykazać się umiejętnościami logicznego myślenia i kojarzenia faktów.

Dla miłośników wydarzeń kulturalnych i naukowych również nie zabraknie atrakcji. Szczególnym wydarzeniem będzie Taneczny Kalejdoskop – przegląd zespołów tanecznych, który odbędzie się 11 kwietnia. Ponadto, nie zabraknie wydarzeń pobudzających aktywność umysłowej, w tym m.in.: International Day (rozrywka w formie quizu, w której wezmą udział również studenci Programu Erasmus+) oraz Politalks (studenckie przemówienia w języku angielskim).

New Technology Day

Na miłośników kina podczas 26. Rzeszowskich Juwenaliów będzie czekała Noc Filmowa. Zupełnie nowym wydarzeniem będzie w tym roku New Technology Day organizowany we współpracy z firmą Fotoacc oraz Centrum Naukowo-Technologicznym Systemów Bezzałogowych.

– To projekt dla osób zainteresowanych branżą systemów bezzałogowych oraz technologiami, które potrafią być zarówno źródłem wiedzy, jak i rozrywki – wyjaśnia Michał Klimczyk.

–  Podczas New Technology Day będzie można wykonać loty dronem, spróbować swoich sił w symulatorze szybowca, poczuć się jak kierowca rajdowy w profesjonalnym symulatorze wyścigowym oraz poznać konstrukcję urządzeń bezzałogowych, a także wziąć udział w interesujących prelekcjach – dodaje.

Uczestników Rzeszowskich Juwenaliów czeka również szereg wydarzeń integracyjnych, takich jak Wielkie Grillowanie, czy Bieg na orientację w budynku L.

Ile za bilety na koncerty?

Podobnie jak w ubiegłym roku wstęp na Koncert Finałowy będzie płatny. Za darmo z koncertowego szaleństwa będą mogli skorzystać studenci oraz uczniowie szkół średnich.  Reszta będzie musiała zapłacić. Za trzydniowy karnet kupiony w dniach 1-15 kwietnia trzeba będzie zapłacić 40 zł, za kupiony w dniach 16-30 kwietnia – 50 zł. Bilet jednodniowy będzie kosztował 25 zł. 

– Przy tylu koncertach, to symboliczna opłata – uważa Michał Klimczyk.

oprac. (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.