27. inauguracja roku akademickiego w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej [FOTO]

0

Blisko 2000 nowych studentów rozpoczęło naukę w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. W sobotę uczelnia oficjalnie zainaugurowała rok akademicki 2021/2022.

 

Uroczystość rozpoczął prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA. – Po raz pierwszy od kilku miesięcy nasze budynki i sale wykładowe zapełnił się młodymi ludźmi. To piękny widok, bo przez ostatni czas z przykrością musieliśmy patrzeć na puste korytarze, a studentów oglądaliśmy tylko na monitorach komputerów – mówił rektor Posłuszny. 

Rektor przypomniał, że WSPiA jest pierwszą niepubliczną szkołą wyższą na Podkarpaciu utworzoną w 1995 roku. – Pandemia pokrzyżowała nasze plany – podkreślał. W ubiegłym roku WSPiA obchodziła 25-lecie istnienia, ale dopiero w tym roku, w grudniu, odbędzie się z tej okazji gala jubileuszowa. W ciągu 25 lat uczelnię ukończyło ponad 50 tys. osób. 

Nowy kierunek studiów  

Nowy rok we WSPiA rozpoczęło około 5000 studentów, w tym blisko 2000 na pierwszym roku. Uczelnia otrzymała pozwolenie ministra edukacji i nauki na uruchomienie nowego, pierwszego na Podkarpaciu kierunku studiów „kryminologia”. – To niewątpliwie kierunek prestiżowy i dobra prognoza na następne lata – ocenia prof. Jerzy Posłuszny. 

Zwrócił on uwagę, że tradycyjny model kształcenia staje się coraz mniej efektowny. – W Mamy coraz mniej miejsca na tradycyjne formy przekazu wiedzy i umiejętności. Jednak pamiętajmy, aby mimo wszystko pozostając w przyjaźni z cyfryzacją, bronić papierowej książki, bibliotek, żywego słowa i kultury języka – apelował prof. Posłuszny. 

– Musimy wypracować kompromis pomiędzy cyfryzacją a tradycją – dodawał.

Za rok bez ocen na WSPiA

Rektor zapowiedział, że na kolejnej inauguracji zamierza ogłosić, że uczelnia całkowicie zrezygnuje z wystawiania ocen i przestawi się na system punktowy. – Student będzie zdobywał punkty nie tylko za zdanie egzaminów, ale także np. udział w warsztatach, konferencjach i seminariach naukowych – powiedział prof. Jerzy Posłuszny. 

To – jak tłumaczył rektor WSPiA – ma pobudzać studentów do systematyczności i pracowitości, motywować ich do osiągania konkretnych celów, uczyć samodzielności i odpowiedzialności oraz współpracy w grupie. 

Immatrykulacja i promocje

Ważnymi punktami uroczystości była immatrykulacja studentów oraz promocje doktorskie. Najpierw ślubowanie złożyli studenci rozpoczynających studia I i II stopnia na kierunku „administracja”, „bezpieczeństwo wewnętrzne” i „zarządzanie” oraz jednolitych studiach magisterskich na kierunku „prawo”.

Później ślubowanie doktorskie złożyło trzech nowych doktorów, którzy obronili swoje rozprawy w WSPiA: dr Natalia Piątek, dr Witold Siuta oraz dr Adrian Tabak. Podczas inauguracji głos zabrał przedstawiciel studentów. W tym roku był to Aleksander Karp, prezes Klubu Uczelnianego ASZ. Ogłoszono także listę najlepszych absolwentów WSPiA. 

Wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. Leszek Wieczorek. Tematem była „Kryminologia to nauka inter czy multi-dyscyplinarna?”.

(ram)

redakcja@rzerszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama