Reklama

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

Po mszy uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik w parku Sybiraków na os. gen. Andersa. Okolicznościowe przemówienia wygłoszą prezes rzeszowskiego oddziału Związku Sybiraków Oddział w Rzeszowie i przedstawiciel zarządu głównego Związku Sybiraków Warszawie.

Apel Pamięci zakończony zostanie salwą honorową i hasłem Wojska Polskiego. Pod Pomnikiem Sybiraków będą złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Podczas uroczystości zostaną wręczone odznaczenia „Zasłużony dla Związku Sybiraków”.

Około 3-metrowy pomnik odlany jest z brązu. Kosztował 289 tys. złotych. Pomnik wykonał znany krakowski rzeźbiarz Michał Batkiewicz. Przedstawia idącego pod wiatr człowieka, po kolana brnącego w śniegu.

Zesłaniec zostawia za sobą ślady, na których znajdują się nazwy miejscowości, do których zsyłani byli Polacy m.in.: Kołyma, Omsk, Archangielsk, Swierdłowsk czy Irkuck. Pomnik zostanie odsłonięty w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę w 1939 r.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.