Platforma Obywatelska przedstawiła kandydatów do rady miasta. Najstarszy ma 75 lat, a najmłodszy 25. Nadal nieznane jest nazwisko kandydata PO na prezydenta.

[Not a valid template]

 

Wtorkową konferencję PO miał poprowadzić szef podkarpackich struktur partii Zbigniew Rynasiewcz. Jednak dziennikarze w ostatniej chwili dowiedzieli się, że Rynasiewicz musiał zostać w Warszawie.

– Zatrzymały go naprawdę bardzo ważne sprawy, bo miał być na 100 proc na konferencji w Rzeszowie – tłumaczyła Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca miejskich struktur PO. – Na następnej konferencji pan minister na pewno będzie i przedstawi kandydata.

Prawdopodobnie PO poprze w wyborach prezydenckich Tadeusz Ferenca.Platforma liczy na 7 mandatów. Na jej listach znajduje się 50 nazwisk, z czego 22 to kobiety. – To 45 proc. wszystkich osób, więc spełniamy parytety. W tych wyborach idziemy, jako silna drużyna. Mamy mocne i kompetentne listy – mówiła Jolanta Kaźmierczak.

Liderzy list

Na czele list znajdują się osoby, które od lat działają w samorządzie i w strukturach partii. W okręgu nr 1 – Jolanta Kaźmierczak (obecna szefowa klubu PO w radzie), w okręgu nr 2 – Robert Homicki (wiceprzewodniczący rady powiatu rzeszowskiego PO), okręg nr 3 – Marcin Deręgowski (obecny radny), okręg nr 4 – Andrzej Dec (przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa).

PO w mijającej kadencji była w nieformalnej koalicji z proprezydenckimi klubami: Rozwój Rzeszowa i SLD. Jolanta Kaźmierczak mówiła o sukcesach partii w ostatnich 4 latach.

– Pierwszym jest program transportowy, który był popierany przez PO, dofinansowanie wyniosło 315 mln zł. To dzięki nam powstał łącznik do autostrady – 78 mln zł dofinansowania. Dzięki naszej inicjatywie buduje się w Rzeszowie most od Załęskiej do Lubelskiej, a to PO zainicjowała, by rzutem na taśmę wpisać go do starej perspektywy 2007-2014 i już dziś wiemy, że jest 110 mln zł dofinansowania z Unii, a kolejne jest już w drodze – wyliczała Kaźmierczak.

Priorytety Platformy

PO chwali się, że to z jej inicjatywy stworzono Rzeszowski Budżet Obywatelski, Kaźmierczak przedstawiła też program PO, w którym najważniejsze są trzy zadania: 1. Inwestycje, gospodarka przestrzenna i komunalna. 2. Zdrowie i opieka społeczna. 3. Oświata, kultura, sport.

– Chcemy pilnować przebudowy basenów ROSiR. Proponujemy ich gruntowną modernizację. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, co podkreśla ratusz, że w naszym klimacie odkryte baseny są czynne kilka miesięcy w roku, dlatego proponujemy przykrycie ich pneumatycznym dachem brezentowym – mówił Robert Homicki.

Dodał też, że Platforma skupi się na uporządkowaniu finansowania sportu amatorskiego i zawodowego w mieście. – Chcemy również zabezpieczyć przed deweloperka tereny wokół Lisiej Góry i stworzyć tam ośrodek sportów wodnych. Chcemy też, by w mieście powstało całoroczne lodowisko – powiedział Homicki.

Czują się potrzebni

PO chce, by powstało Rzeszowskie Centrum Komunikacji, jak najszybciej uzbrojono strefę Dworzysko, przedłużono al. Rejtana do ul. Ciepłowniczej oraz wybudowano skrzyżowania wielopoziomowe przy ul. Krakowskiej z Witosa oraz Rejtana z Powstańców Warszawy.

Marcin Deręgowski zapowiedział, że nadal będzie się zajmował tworzeniem nowych miejsc do aktywnego wypoczynku dla młodzieży. Deręgowski chce utworzenia rzeszowskiego inkubatora przedsiębiorczości, który miałby być start-upem dla młodych poszukujących pracy.

– Wspieramy też mieszkańców trzech osiedli, którzy od kilku lat proszą o utworzenie domu kultury przy ul. Dąbrowskiego. Sprawa zaczyna się powoli krystalizować – zapewnił Deręgowski.

– Platforma w radzie jest potrzebna po to, by z jednej strony równoważyć zapędy i niefortunne pomysły prezydenta i jego doradców, a z drugiej by pomagać, gdy opozycja zaczyna bez opamiętania blokować wszystko – przekonywał Andrzej Dec.

KANDYDACI PO DO RADY MIASTA RZESZOWA

Okręg nr 1

1. Jolant Kaźmierczak
2. Andrzej Gutkowski
3. Justyna Adamiec Justyna
4. Ryszard Lechforowicz
5. Tadeusz Kuśnierz
6. Krzysztof Ślusarczyk
7. Paweł Bogaczewicz
8. Ewa Bentkowska
9. Mariusz Spyra
10. Sylwia Książek
11. Wojciech Puzio
12. Maria Bała-Piskadło
13. Jacek Kozak
14. Marcin Paśko

Okręg nr 2
1. Robert Homicki
2. Wiesław Ziemiński
3. Lucyna Cząstkowicz,
4. Waldemar Ostrowski
5. Zdzisław Tyczyński
6. Grzegorz Siteń
7. Jolanta Zawiślak
8. Karolina Wiercioch
9. Bartosz Szczepański
10. Jolanta Czekierda-Stamenkovic
11. Agnieszka Leśko
12. Piotr Koterba

Okręg 3
1. Marcin Deręgowski
2. Marcin Mikołajczyk
3. Ryszard Paulukiewicz
4. Ryszard Tyczyński
5. Hubert Małecki
6. Gabriela Nycz
7. Zofia Kraska
8. Sabina Kmiotek
9. Piotr Szpunar
10. Elwira Zimny
11. Karolina Chrząstek
12. Judyta Tomasik-Homicka

Okręg nr 4
1. Andrzej Dec
2. Marek Poręba
3. Zbigniew Grabowski
4. Janusz Kozicki
5. Anna Klaus
6. Tomasz Michalski
7. Małgorzata Witek
8. Wiesław Budzik
9. Agnieszka Matias
10. Justyna Glińska-Wlaź
11. Barbara Bogusz-Hoszko
12. Aneta Cwynar

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama