Reklama

Już za kilka godzin wystartują pierwsi zawodnicy trzeciej edycji Ultramaratonu Podkarpackiego. Nowością jest bieg na 30 km, a także nagrody finansowe.

Ultramaraton Podkarpacki zostanie rozegrany nie na trzech, jak to było w poprzednich edycjach, a czterech dystansach: 30, 50, 70 i 115 km. Najkrótszy dystans odbywa się pod nazwą „Wisłok Trail”.

– To bieg dla kogoś, kto chce się sprawdzić w terenie, a jeszcze nie jest gotowy na biegi długodystansowe – mówi Katarzyna Żebrakowska z biura organizatora 3. Ultramaratonu Podkarpackiego.

Uczestnicy „Wisłok Trail” (zgłosiło się 150 osób) będą biec na trasie Ultramaratonu Podkarpackiego na odcinku 50 km (Tyczyn – Rzeszów). Zawodnicy wystartują o godz. 9:30 z Tyczyna. Meta zaplanowana jest na rzeszowskim Rynku.

Na dystansie 50 km pobiegnie 178 osób, na 70 km – 117 osób, na 115 km – 65 zawodników. Uczestnicy Ultramaratonu Podkarpackiego będą biec żółtym szlakiem wokół Rzeszowa.  Będą mijać takie miejscowości jak Słocina, Lubenia, Trzciana, Zgłobień, Budy Głogowskie, Głogów Małopolski, Nowa Wieś. W Trzebownisku powrót do Rzeszowa i meta na Rynku.

Zawodnicy na najdłuższym dystansie wystartują z piątku na sobotę ok. godz. 2:00 w nocy z Rynku, trzy godziny później (5:00) zaplanowano start uczestników Ultramaratonu na dystansie 50 i 70 km.

– Biegi na 115 km i 70 km nie są dla każdego. Do takich dystansów trzeba się przygotować, trenować, żeby je przebiec – twierdzi Katarzyna Żebrakowska.

Na trzech najdłuższych dystansach pierwsze osiem kilometrów biegnie się na płaskim podłożu, a potem w terenie pofałdowanym, z krótkimi i dynamicznymi podbiegami.

Będą nagrody finansowe

Organizatorzy spodziewają się, że pierwsi zawodnicy Ultramaratonu Podkarpackiego na mecie pojawią się w sobotę ok. godz. 10:00. Ceremonia wręczenia nagród rozpocznie się na Rynku o godz. 17:00. Wcześniej, bo już od 14:30, na scenie odbywać się będą koncerty.

Każdy zawodnik otrzyma okolicznościowy medal. W tym roku będzie on z podobizną Barbary Szlachetki, byłej polskiej lekkoatletki, ultramaratonki, rekordzistki świata, która została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. Szlechetka zmarła w 2005 r. w Hamburgu.

Dla trzech najlepszych zawodników na każdym dystansie w kategorii mężczyzn i kobiet dodatkowo będą nagrody finansowe. Za zwycięstwo w biegu na 115 km najlepszy zawodnik otrzyma 600 zł, za drugie miejsce – 500 zł, za trzecie – 400 zł.

Najlepszy zawodnik w biegu na 70 km dostanie 500 zł, druga osoba – 400 zł, trzecia – 300 zł. W biegu na 50 km nagrody finansowe wynoszą odpowiednio – 400, 300 i 250 zł. Na 30 km – 300, 250 i 200 zł. Nie zabraknie także okolicznościowych pucharów i statuetek.

Organizatorzy Ultramaratonu Podkarpackiego cieszą się, że z każdy rokiem impreza zyskuje na popularności.

– W tym roku pobiegnie ponad 500 zawodników, w tamtym roku było ich ok. 350, a w pierwszej edycji wzięło udział 200 osób. Bieganie się rozwija, staje coraz bardziej modne – uważa Katarzyna Żebrakowska.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: