30. Finał WOŚP 2022. Rzeszów ma ponad 241 tys. zł! Ale to jeszcze nie koniec zbiórki

Reklama

Rzeszowianie wrzucili do puszek grube tysiące. Zrobili lepszy wynik niż przed rokiem. Rekordzista miał w swojej puszce 4,9 tys. zł. 

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

W Rzeszowie wolontariusze zbierali pieniądze przez wiele godzin. Nie tak długo jak zakładali, bo plany pokrzyżowała im fatalna pogoda. Przez cały dzień albo wiał mocny wiatr, padał deszcz i śnieg, albo wszystko na raz. Miało też być 265 wolontariuszy, ale ostatecznie na ulice wyszło 232, pozostałych rozłożyła choroba. 

Najmłodszy – John – ma 2,5 roku. Przyleciał z mamą ze Szwecji. – Specjalnie na 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – zarzeka się Ewa Kordas, szefowa sztabu głównego. Z Rzeszowa pochodzi mama chłopca, tutaj też mieszka jego ciocia. 

W Rzeszowie działały trzy orkiestrowe sztaby. Najwcześniej pracę zakończył sztab w Szkole Podstawowej nr 25. Wolontariuszami byli uczniowie tej szkoły, zebrali 60 tys. 214 zł.

– To był wyczerpujący dzień – mówiła nam w nocy Monika Skiba, koordynatorka sztabu SP 25. – Gdy niektórzy mocno zmarzli, szukali ciepła w galeriach handlowych. Dzięki życzliwości restauratorów mogli napić się czegoś ciepłego albo zjeść kawałek pizzy – opowiada Monika Skiba, dziękując wszystkim za życzliwość.

Mniej ludzi, ale tak samo hojni

Wolontariusze z kolejnego sztabu – zorganizowanego w rzeszowskim oddziale Związku Kynologicznego w Polsce – zebrali 38 913 zł. To 18 tys. zł mniej niż w ubiegłym roku. – Ale każdy dał z siebie wszystko – podkreślał szef sztabu Paweł Zaręba. – Było zimno, mniej ludzi na ulicach, dlatego kwestowali krócej niż w poprzednim roku – dodawał.

Nie mniej rekordzista w swojej puszce miał 4 tys. 900 zł, najwyższa jednorazowa wpłata to 600 zł. Największe wyzwanie z policzeniem wyników jubileuszowego finału miał sztab główny w Młodzieżowym Domu Kultury przy al. Piłsudskiego. Liczenie zawartości 131 puszek zakończyło się przed godz. 23:00. – Rzeszowianie byli hojni – mówi Ewa Kordas.

Wrzucili dokładnie 115 tys. 507 zł i 81 gr. Najwięcej było bilonu, banknoty ze wszystkimi nominałami. Oprócz tego, dwie złote obrączki, pierścionki i obca waluta: euro, dolary, funty.

Gdy sztab kończył liczenie zawartości papierowych skarbonek, dodatkowo w e-skarbonce miał 8 tys. 931 zł. Trwające aukcje do północy przyniosły 18 tys. 206 zł. – W sumie to ponad 241 tys. zł, czyli więcej niż rok temu, wtedy było 216 tys. zł – porównuje Kordas.

Licytacje wciąż trwają 

Pieniądze z puszek zostały policzone, ale wielkie zbieranie dla Orkiestry jeszcze się nie skończyło. Trwają internetowe licytacje. Gdy kończyliśmy pisać ten tekst, najwyższą kwotę – 4550 zł – osiągnął bilet dla 4 osób na wspólne zwiedzanie Rzeszowskich Piwnic z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem.

Do wygrania jest także piłka z autografem Roberta Lewandowskiego przekazana przez wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, obraz rzeszowskiej artystki malarki Anny Kuchniak czy limitowane repliki opraw okularów Jurka Owsiaka. Konto WOŚP zasili też kwota 1525 zł za zwiedzanie Sejmu RP z rzeszowskim posłem KO Pawłem Poncyljuszem. 

Przedmiotów jest znacznie więcej, licytacje kończą się w połowie lutego, listę wszystkich można znaleźć TUTAJ.

Hymn i fire show na finał

Wieczorem, przed oficjalnym zakończeniem zbiórki, premierę miał jeszcze hymn WOŚP 2022 nagrany przez artystów z Rzeszowa i okolic. Piosenka „Jest jeszcze ocean” powstała w latach 90., ale teraz dostała nowe brzmienie. 

 – Jesteśmy z nich dumni, znakomicie się spisali – tak wszystkim wolontariuszom tuż przed godz. 20:00 podziękowała Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. Następnie rozpoczęło się odliczanie i prezydent Konrad Fijołek dał sygnał do rozpoczęcia fire show.

Jubileuszowy, 30. już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zwieńczyło tradycyjne już „Światełko do Nieba”. W Rzeszowie nie było pokazu sztucznych ogni, ale na Rynku wystąpił Teatr Ognia Aurora. 

Tegorocznym hasłem WOŚP było „Przejrzyj na oczy”. Pieniądze zbierano na zakup urządzeń do diagnozowania i leczenia chorób narządu wzroku. Tuż po północy na koncie Orkiestry było już ponad 136 mln zł! 

(la) 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama