300 km, 10 dni. Z Rzeszowa wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę [FOTO]

Reklama

Ponad pół tysiąca osób wyruszyło w czwartek rano z Rzeszowa na Jasną Górę. Pierwszego dnia mają do pokonania 32 km.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

To już 45. piesza pielgrzymka z Rzeszowa do Częstochowy. Rozpoczęła się w czwartek (4 sierpnia) o godz. 6:30 mszą świętą na placu przed kościołem farnym. Po niej pątnicy wyruszyli w drogę na Jasną Górę.

Pielgrzymi przeszli ul. Sokoła, al. Cieplińskiego, ul. Warszawską do granicy miasta i zatrzymali się na pierwszy odpoczynek w Miłocinie. Następnie w Rudnej Wielkiej, Mrowli, Bratkowicach, Czarnej Sędziszowskiej i Kamionce. Tam zakończą pierwszy dzień pielgrzymowania. 

– To moja 25 pielgrzymka. Jest za co dziękować Bogu, jest też o co prosić – mówi wyraźnie wzruszona Barbara Nowak z Rzeszowa. – Tyle rzeczy dzieje się na świecie, a wiara czyni ogromne cuda. W moim życiu też było wiele cudów. Mogłam zginąć w wypadku z moimi dziećmi, ale Bóg nas uratował. Mieliśmy różne inne ciężkie chwile w naszym życiu, teraz są kolejne. Chcę to wszystko ofiarować Bogu, ale przede wszystkim podziękować za wszystko. 

W tym roku Barbara Nowak pielgrzymuje sama, ale w poprzednich latach była z całą rodziną, mężem i czwórką dzieci. – Wszyscy razem pielgrzymowaliśmy przez pięć lat. Teraz dzieci mają swoje dzieci i czekają aż podrosną, żeby wziąć je ze sobą. 

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

– To nasza rodzinna tradycja. Kiedyś chodziłam na pielgrzymki z rodzicami, teraz zabieram swoje dzieci – mówi Katarzyna Kaszycka z Jasła. Obok niej stoi Ewa, która ma 15 lat, Małgosia 11, Artur 9, a Janek 13. – Jesteśmy blisko Boga i kościoła, więc to pielgrzymowanie jest dla nas czymś naturalnym.

Co na to dzieci? Bo na pielgrzymkę idą pierwszy raz. – Dla mnie super, to jest wyzwanie i nowe doświadczenie – mówi Ewa. Małgosia, Artur i Janek muszą się jeszcze zastanowić. 

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Rzeszowska Piesza Pielgrzymka to 10 dni marszu. W tym roku bierze w nim udział 550 osób. To o połowę mniej niż przed pandemią. – Zmienia się styl pielgrzymowania. Wcześniej było dużo turystyki. Ktoś szukał alternatywy na wakacje, dla innych to był rajd. Dzisiaj jest nas mniej, ale jest to świadomy wybór. Dla tych ludzi to są rekolekcje w drodze – mówi ks. dr Jakub Nagi, dyrektor rzeszowskiej pielgrzymki. 

Dodatkowo, około 1000 osób dołączy do pielgrzymki. – Przez kolejne dni, z umówionego miejsca na terenie diecezji, będzie wyjeżdżał autokar z pielgrzymami. Oni dołączą do nas na szlaku, a na koniec dnia, wrócą autokarem do swoich domów – wyjaśnia dyrektor pielgrzymki.

Rzeszowska Piesza Pielgrzymka zakończy na Jasnej Górze 13 sierpnia. Każdego dnia pątnicy mają do przejścia ok. 30 km. Najdłuższy etap ma 32 km, najkrótszy 19. Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się pod hasłem „Posłani z Maryją”.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama