Reklama

Na skwerze pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia, a Zamkiem Lubomirskich stanie postać pierwszego właściciela Rzeszowa. Odsłonięcie pomnika Jana Pakosławica nastąpi w niedzielę (26 października). Wieczorem zaśpiewa Alicja Majewska.

[Not a valid template]

 

Pomnik stanie na skwerze pomiędzy gmachem NFZ przy ul. Zamkowej, a aleją Pod Kasztanami w Rzeszowie, w sąsiedztwie wiekowego platana klonistego. Uroczystość odsłonięcia pomnika Jana Pakosławica, który w 1354 r. od króla Kazimierza Wielkiego, otrzymał na własność miasto Rzeszów, rozpocznie się o godz. 11:00.

Tego samego dnia, o godz. 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się również okolicznościowy koncert Alicji Majewskiej. Na koncert wstęp jest wolny, lecz liczba miejsc jest ograniczona.

Przywrócić pamięć o Pakosławicu

Jan Pakosławic ze Stróżysk był dyplomatą, rycerzem i bliskim współpracownikiem króla Kazimierza Wielkiego. 19 stycznia 1354 r., w uznaniu zasług, otrzymał w darze z rąk króla miasto Rzeszów.

– Będąc rok temu w ratuszu zobaczyłem piękny obraz przedstawiający moment nadania Rzeszowowi praw miejskich – wyjaśnia fundator pomnika Andrzej Bajor, właściciel rzeszowskiej firmy Stalbudowa Kazex. – Byłem zaskoczony, że w mieście nie ma ani ulicy, ani skweru, ani pomnika Jana Pakosławica, który – choć był pierwszym właścicielem Rzeszowa – jest niemal całkowicie zapomniany. Znamy Mikołaja Spytko-Ligęzę czy ród Lubomirskich, a Pakosławica nie. Dlatego chciałem go przybliżyć rzeszowianom – dodaje.

Autorem projektu i wykonawcą pomnika jest znany rzeszowski rzeźbiarz Krzysztof Brzuzan. Pomnik przedstawia pełną, dwumetrową postać Jana Pakosławica, z mieczem wbitym w ziemię i pasem rycerskim dla pokreślenia, że był rycerzem. Pakosławic w ręce trzyma dokument lokacyjny oraz dokumenty dyplomatyczne.

Wokół pomnika położona będzie kostka granitowa. Projekt zagospodarowania terenu, na którym stanie pomnik, to dzieło Romana Orlewskiego, znanego rzeszowskiego architekta. – Uważam, że będzie to jeden z piękniejszych pomników w Rzeszowie – podkreśla Andrzej Bajor.

Pomnik bliżej ludzi

Fundator wyjaśnia, że jego ideą jest, aby pomniki były blisko ludzi, tzn. na niskim cokole, tak, aby mogły do nich podejść i dotknąć dzieci i dlatego zdecydował się w ten sposób umieścić Pakosławica.

– Chciałbym go zaprezentować przede wszystkim młodzieży, aby wiedziała, jakie są jej korzenie, jaki był początek historii Rzeszowa – podkreśla właściciel firmy Stalbudowa Kazex. – O lokalizacji pomnika zdecydowało miasto. Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, w porozumieniu z prezydentem Tadeuszem Ferencem wybrała miejsce na skwerze. Lokalizację uzgodniliśmy także z konserwatorem zabytków i Biurem Gospodarki Mieniem. To bardzo urokliwa okolica, z Zamkiem w tle.

Andrzej Bajor podkreśla, że zależy mu na tym, by Rzeszów był pięknym miastem. – Moi goście, kontrahenci, którzy przyjeżdżają z Polski, czy zagranicy, są zauroczeni naszym miastem. To powód do satysfakcji, ale chcę, by Rzeszów był jeszcze piękniejszy. Uważam, że takie pomniki, jak Jan Pakosławic znakomicie upiększają miasto. Cieszę się, że dzięki nim młodzież może uczyć się historii poprzez jej dotknięcie. W przenośni, ale i dosłownie.

To już trzeci pomnik, którego fundatorem jest Andrzej Bajor. Wcześniej sfinansował pomniki Jana Pawła II w holu Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie oraz gen. Władysława Sikorskiego przed Szkołą Podstawową jego imienia w Radomyślu Wielkim.

Ufundował też dom

Bajor podkreśla, że pomniki z brązu są ważne, ale najważniejsze są „pomniki niematerialne”. – Zatrudniamy kilku pracowników ze schroniska Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Rzeszowie i próbujemy ich wychować – mówi. – Co chwilę ktoś przychodzi do nas po pomoc, także materialną, i staramy się nikogo nie odprawić z kwitkiem.

W 2009 r. właściciel Stalbudowy Kazexu ufundował wielodzietnej rodzinie pracownika swojej firmy, Kazimierza Bieryta, ponad 150-metrowy dom wraz z wyposażeniem w Trzcianie. Firma jest także (od roku) oficjalnym sponsorem drużyny siatkarskiej Asseco Resovii, a także drużyny piłkarskiej Radomyślanki.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.