Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu wizyta unijnej delegacji w centrum pomocy uchodźcom w Full Markecie w Rzeszowie

Podkarpacie, Śląsk, Zachodniopomorskie i Lubelskie otrzymają pieniądze z programu REACT-EU. Zostaną one wydane m.in. na szybszą integrację ludzi uciekających przed wojną w Ukrainie.

W czwartek (4 sierpnia) Komisja Europejska zatwierdziła przekazanie Polsce 31,5 mln euro z programu REACT-EU. Został on stworzony z myślą o odbudowie europejskiej gospodarki po pandemii koronawirusa. Na ten cel przeznaczono 50,6 mld euro, które mają być wydane na transformację cyfrową i ekologiczną. 

Komisja Europejska długo zastanawiała się, w jaki sposób pomóc finansowo krajom, które pomagają uchodźcom z Ukrainy po zbrojnej agresji Rosji. Bruksela w budżecie unijnym nie znalazła jednak nowych pieniędzy, które mogłyby trafić do krajów Unii Europejskich, w tym Polski, przyjmujących miliony ukraińskich uchodźców. 

Dlatego zapadła decyzja, by z programu REACT-EU wydzielić pulę prawie 31,5 mln euro na wsparcie regionów, które zaangażowały się w pomoc uciekinierów wojennych. Pieniądze otrzymają cztery województwa: Podkarpacie, Śląsk, Zachodniopomorskie i Lubelskie. Najwięcej otrzyma województwo śląskie – 12,3 mln euro.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na Podkarpacie trafi 10,6 mln euro, Lubelskie dostanie ok. 5 mln euro, Zachodniopomorskie – 3,6 mln euro. Podkarpacie będzie mogło wydać pieniądze na projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii, izolację cieplną i modernizację budynków górskich służb ratunkowych oraz tworzenie mieszkań chronionych dla uchodźców z Ukrainy. 

W czwartek Komisja Europejska zatwierdziła przekazanie Polsce funduszy na ten cel. Jednocześnie przypomniano, że z programu REACT-EU KE od marca br. wypłaciła już 3,5 mld euro w formie zaliczek, kolejne 3,5 mld euro wypłaci w 2022 i 2023 roku. 

 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama