Uniwersytet Rzeszowski podpisał umowę z urzędem marszałkowskim na sfinansowanie m.in. ocieplenia uczelnianych budynków. UR otrzyma na termomodernizację 3,5 mln zł.

Umowę podpisano w piątek. W imieniu urzędu marszałkowskiego zrobił to Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego, a w imieniu Uniwersytetu Rzeszowskiego – prof. Józef Cybulski, prorektor ds. infrastruktury i współpracy z gospodarką.

Pieniądze, jakie otrzyma UR, pochodzą z puli unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Największa uczelnia na Podkarpaciu unijne fundusze wyda na dwa projekty. Pierwszy jest wart blisko 4 mln zł i dotyczy kompleksowej termomodernizacji uniwersyteckich budynków przy ul. Siemieńskiego 17 c, ul. Jałowego 24 i placu Ofiar Getta 4 i 5 w Rzeszowie oraz Domu Studenta w Weryni.

W tym przypadku unijne dofinansowanie wyniesie ponad 3 mln zł.

Drugi projekt to z kolei gruntowna modernizacja energetyczna internatu UR w Weryni. Inwestycja jest szacowana na ponad 534 tys. zł, Unia Europejska wspomoże uczelnię kwotą przeszło 450 tys. zł.

Uniwersytet pieniądze wyda na ocieplenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych internatu i stropu. Poprawi też stolarkę okienną i drzwiową oraz oświetlenie.

– Na dachu budynku zostaną z kolei zamontowane panele fotowoltaiczne – poinformował Daniel Kozik z biura prasowego Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

– To dobra inwestycja. W dłuższej perspektywie przyniesie oszczędności dla uczelni – uważa Stanisław Kruczek. Dzięki unijnemu wsparciu budynki uniwersytetu będą bardziej energooszczędne. Uczelnia będzie płaciła mniejsze rachunki za ogrzewanie i prąd.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama