Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Na przedłużenie ulicy Warszawskiej oraz termomodernizację sześciu szkół i przedszkoli. – Zabieramy się do pracy – zapowiada Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

„Polski Ład” to rządowy program dla inwestycji strategicznych, które mają pomóc samorządom podnieść się po pandemii koronawirusa. Samorządowcy już wcześniej krytykowali zmiany podatkowe, które są ujęte w „Polskim Ładzie”. Portal natwojkoszt.pl nie tak dawno wyliczył, że Rzeszów na programie straci rocznie około 90 mln zł.

Do podziału 1,754 mld zł

W poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie ogłoszono wyniki pierwszego naboru do „Polskiego Ładu”. O utracie dochodów przez samorządy nawet nie wspominano. Nabór wniosków do programu trwał od 2 do 15 sierpnia. Samorządy – gminy, powiaty, miasta oraz województwo – mogły wnioskować o pieniądze na maksymalnie trzy inwestycje.  

W poniedziałek wojewoda Ewa Leniart ogłosiła, że do samorządów trafi łącznie 1,754 mld zł. – To historyczny moment. Te środki będą kołem zamachowym także dla podkarpackiej gospodarki – ocenia Leniart. Ze wspomnianej kwoty, ponad 1,2 mld zł mają być przeznaczone na inwestycje wieloletnie, na wydanie ponad 400 mln zł samorządy mają rok.

Najwięcej pieniędzy otrzyma województwo podkarpackie (ok. 100 mln zł) – na rozbudowę DW nr 986 na odcinku Ostrów-Ropczyce, budowę mostu na rzece Wielopolka i wiaduktu w Ropczycach nad linią kolejową nr 91 (28,5 mln zł). 69,2 mln zł trafi z kolei na modernizację dróg wojewódzkich w Bieszczadach, m.in. na odcinku Uherce Mineralne-Solina.

– Te projekty są starannie przygotowane – zapewnia marszałek Władysław Ortyl. 

„Polski Ład” na Warszawskiej 

Rzeszów otrzymał 35 mln zł, z których sfinansuje dwa projekty. Pierwszy to przedłużenie ulicy Warszawskiej do granic miasta (ok. 900 m). Za 30 mln zł droga ma być poszerzona do czterech pasów, powstanie ścieżka rowerowa, oświetlenie, kanalizacja deszczowa, zostanie przebudowana także instalacja podziemna i przebudowane skrzyżowanie Warszawskiej z Myśliwską, gdzie zamontowana zostanie sygnalizacja świetlna.

– Mamy gotową dokumentację projektową i złożony wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Chcielibyśmy go otrzymać do końca tego roku. Przetarg na wykonawcę planujemy ogłosić w 2022 roku. Przewidujemy, że inwestycja będzie realizowana od 14 do 16 miesięcy – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Drugi projekt Rzeszowa, który zostanie sfinansowany z „Polskiego Ładu”, to termomodernizacja rzeszowskich szkół i przedszkoli. Na ten cel miasto otrzyma 5 mln zł.  Projektem objęte zostaną przedszkola publiczne nr 11, 17, 23, 36 oraz hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 16 i budynek internatu Zespołu Szkół Gospodarczych.

– Zabieramy się do pracy i ogłaszamy przetargi, by jak najszybciej pieniądze trafiły do naszej gospodarki – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, gdy odbierał symboliczny czek.

Pieniądze z „Polskiego Ładu” trafią także do powiatu rzeszowskiego – 14,9 mln zł. Starostwo za te pieniądze przebuduje drogę powiatową nr 1426R Błażowa – Piątkowa – Harta. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama