Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Siedem żłobków w Rzeszowie pozyska 35 miejsc, które będą dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Pieniądze na ten cel miasto otrzyma z rządowego programu „Maluch Plus”.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozstrzygnęło konkurs w ramach specjalnej edycji programu „Maluch Plus” –  „Za życiem”. Placówki, którym udało otrzymać się ministerialne pieniądze, będą mogły swoje żłobki lub kluby dziecięce dostosować do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami lub dotkniętych wadami okołoporodowymi.

W tej grupie znalazło się również siedem z ośmiu rzeszowskich żłobków, w których 35 miejsc zostanie przystosowanych dla maluchów, które wymagają specjalnej opieki.

– Teraz programem został jedynie pominięty żłobek „Karolinka” przy ul. Błogosławionej Karoliny, ponieważ z „Maluch Plus” już wcześniej były dla niego dofinansowywane miejsca dla dzieci – wyjaśnia Elżbieta Dyś, dyrektor Miejskiego Zarządu Żłobków w Rzeszowie.

W każdym z siedmiu żłobków na dzieci będzie czekało po pięć dostosowanych do ich potrzeb miejsc po jednym w każdej grupie wiekowej. W miejskich żłobkach mamy po jednej grupie w wieku 0-1,5 roku, 1,5-2 lata i dwie grupy w wieku 2-3 lata.

Będą mogły z nich w pierwszej kolejności skorzystać dzieci, które mają orzeczenie o niepełnosprawności i lekarz zezwala na ich przebywanie w żłobku. Pierwsze maluchy wymagające szczególnej opieki będą mogły być przyjmowane w ramach czerwcowego, głównego naboru.

– Dostosowanie placówki do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi czy intelektualnymi będzie wspomagało ich rozwój, aby możliwe szybko nadrobić zaległości względem innych dzieci. Wczesne rozpoczęcie rehabilitację zwiększa na to szanse – tłumaczy dyrektor Dyś.

Rehabilitacja dzieci nie jest taka prosta jak osób dorosłych, którym wystarczy powiedzieć, jakie mają wykonać ćwiczenie.

– Aby tak małe dzieci chciały się rehabilitować trzeba ich czymś zainteresować, dlatego w naszych placówkach pojawią się różnego rodzaju zabawki i sprzęty rehabilitacyjne – wyjaśnia dyrektor Dyś.

Wśród zakupionego sprzętu pojawią się m.in. gruszka rehabilitacyjna wypełniona granulatem dopasowująca się kształtem do osoby, sześcioelementowy kolorowy zestaw pufek wypełnionych pianką poliuretanową, zestaw czteroelementowych pufek z wkomponowanymi bezpiecznymi lusterkami, w których maluch widzi swoje odbicie, basen do zabawy z piłkami, wyposażony w miękki materac do siedzenia, czy worek z kolorowymi plastikowymi piłeczkami o średnicy 6 cm.

Żłobki zostaną wyposażone również w materac sensoryczny w postaci krokodyla, dwuczęściowy kącik manipulacyjno-sensoryczny, który będzie dla dzieci przygotowany w postaci łąki i stawu, służący do rozwoju zmysłu dotyku, sprawności manualnej maluchów, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz pozwoli na naukę kolorów i kształtów.

W przestrzeni żłobków pojawią się także kąciki narożne z aplikacjami: biedronka, ptaszek, sowa, księżyc, słońce, kwiatki, które będą przedstawiać dzień i noc. Ponadto niektóre pomieszczenia w żłobkach zostaną poszerzone. Place zabaw również zostaną dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Koszt całej inwestycji to ponad 430 tys. zł, z czego 80 proc. tej kwoty miasto otrzyma z programu „Maluch Plus”.

Obecnie w miejskich żłobkach znajduje się 11 dzieci niepełnosprawnych. – Gdy będzie więcej dzieci, wymagających szczególnej opieki, nie wykluczamy, że zatrudnimy dodatkowy personel. Zawsze uzupełniamy go na bieżąco – wyjaśnia Elżbieta Dyś.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama