2 mln złotych będzie kosztował XVI Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Do Rzeszowa przyjedzie w lipcu 37 zespołów z całego świata.

[Not a valid template]

 

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbędzie się w dniach 25-29 lipca. Organizatorzy spodziewają się ponad 1,1 tys. tancerzy.

– Jesteśmy w stanie przyjąć więcej zespołów, ale opanować pod względem artystycznym tak ogromną liczbę tancerzy to poważny problem. W Koncercie Galowym każdy chce się pokazać, a chcemy żeby koncert ten zakończył się w ciągu trzech godzin i żeby był na naprawdę wysokim poziomie – wyjaśnił Mariusz Grudzień, dyrektor festiwalu, który przypomniał, że były już festiwale, w których uczestniczyło nawet 1,6 tys. osób.

Organizatorzy na początku zakładali, że w festiwalu będzie uczestniczyć 35 zespołów. W rezultacie do udziału w imprezie zakwalifikowano 40 grup z 50 chętnych. Trzy z różnych przyczyn losowych wycofały się z uczestnictwa.

Tradycyjnie najliczniej na polonijnym festiwalu reprezentowana będzie Kanada, z której do Rzeszowa w lipcu przyjedzie dziewięć zespołów, oraz USA, które reprezentować będzie osiem grup. Cztery grupy przyjadą z Wielkiej Brytanii. Zza wschodniej granicy na festiwal przybędzie osiem zespołów. Będzie to Rosja, Litwa, Ukraina, Mołdawia i Białoruś. Polskę odwiedzą także zespoły z Rumunii, Czech, Niemiec, Szwecji, Brazylii oraz Szwajcarii.

Najdłużej w festiwalu bierze udział zespół „Wesoły Lud” z Chicago, który wystąpi po raz dziesiąty. Wśród stałych uczestników znajdą się też dwa zespoły z Kanady – „Biały Orzeł” z Toronto i „Iskry” z Winnipegu, a także „Karolinka” z Londynu. Debiutantem w festiwalu będą m.in. zespół „Korale” z Sankt Petersburga (Rosja) oraz „Piast” ze Szwajcarii.

Festiwal tradycyjnie rozpocznie się korowodem zespołów ulicami miasta i koncertem powitalnym – w piątek 25 lipca . O godzinę 20.00 wystąpi zespół RATATAM, który przedstawi projekt „RATATAM & FOLK DREAM Śpiewa Rzeszowskie”. To prezentacja płytowa i koncertowa tradycyjnych rzeszowskich piosenek ludowych w aranżacji zespołu RATATAM wraz z kapelami ludowymi z Rzeszowa i okolic.

26 i 27 lipca to „Dni Polonijne w Rzeszowie oraz Województwie Podkarpackim” w ramach których odbędą się koncerty zespołów polonijnych, wystawy, kiermasze i festyny. W poniedziałek 28 lipca w hali Podpromie odbędzie się koncert „Folklor Narodów Świata”, a we wtorek 29 lipca Koncert Galowy, który zakończy Festiwal.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska przy współudziale finansowym Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Rzeszowa. Festiwal dofinansowany został też ze środków ministerstw Spraw Zagranicznych oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przewidywany koszt festiwalu to ponad 2 mln zł, z czego 600 tys. zł zostanie przeznaczone na wyżywienie, 270 tys. na zakwaterowanie oraz transport. Zespoły z Zachodu przyjeżdżają na własny koszt i opłacają akredytację. Grupy taneczne ze Wschodu opłacają swój przyjazd do granic Polski, a transport w Polsce pokrywa organizator.

ŚFPZF odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, co trzy lata, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. W I ŚFPZF uczestniczyło 13 zespołów. Polonusi zza wschodniej granicy w imprezie wzięli udział dopiero w VIII edycji w 1989 roku.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama