Zdjęcie: Materiały IPN

Koncert „Kultura Solidarności”, audycja radiowa „Idea Solidarności na Podkarpaciu”, wystawa „Stan wojenny 1981–1983″ – tak Podkarpacie uczci ofiary stanu wojennego.

W niedzielę (13 grudnia) będziemy obchodzili 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego (13 grudnia 1981 roku). Zaowocował on internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie. 

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, zaplanowała inicjatywy będące wyrazem pamięci o ofiarach tamtych wydarzeń. – Pamiętajmy o tych, którzy więzieni i internowani nie wyrzekli się ideałów, lecz z podniesioną głową znosili wszelkie upokorzenia. Pamiętajmy o nich wszystkich i przekazujmy tę pamięć kolejnym pokoleniom – podkreśla Ewa Leniart.

Wojewoda w tym roku – w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 – realizuje projekty „Niepodległa – Bohaterstwo Pokoleń” oraz „Niepodległa – Umiłowana Ojczyzna”.

W niedzielę na budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie od godz. 17:00 rozbłysną światła patriotycznej iluminacji. Urząd tym samym włącza się w ogólnopolską kampanię społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. 

To inicjatywa, która nawiązuje do gestu solidarności, jaki do Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Wówczas do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II.

W bożonarodzeniowym orędziu prezydent USA wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego i zwrócił się do rodaków mówiąc: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Tamtej zimy świece zapłonęły w oknach Białego Domu i w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz. Po 39 latach Urząd Wojewódzki w Rzeszowie zachęca do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego tym samym gestem.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Urząd zaprasza też do wysłuchania audycji radiowej „Idea Solidarności na Podkarpaciu”. Program Andrzeja Zajdla, z udziałem przedstawicieli rzeszowskiego oddziału IPN, będzie nawiązywał do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, wydarzeń związanych z powstaniem i funkcjonowaniem „Solidarności” oraz działaniami osób represjonowanych i opozycjonistów z Podkarpacia. 

Audycji będzie można posłuchać w niedzielę o godz. 20:05 na antenie Polskiego Radia Rzeszów i będzie ona połączona z konkursem wiedzy dla słuchaczy (szczegóły – TUTAJ).

Na urzędowej podstronie „Niepodległa” będą także dostępne inne ciekawe inicjatywy w formie on-line:

koncert „Kultura Solidarności”, nagrany z okazji 40. rocznicy podpisania „Porozumień Sierpniowych” – wydarzeń, które dały początek tzw. Karnawałowi Solidarności. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne świętowanie przybrało inną niż dotychczas formę. Fundacja Przyszłość Pokoleń zorganizowała internetowy koncert, czczący tę ważną dla Polaków rocznicę. Koncert dostępny jest TUTAJ.

– wystawa on-line „Stan wojenny 1981–1983″, przygotowana przez oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, prezentująca podstawowe informacje dotyczące stanu wojennego w PRL. Wystawę można pobrać TUTAJ

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama