Zdjęcie: Materiały prasowe

Konferencje naukowe, wystawy, spektakle, spotkania z aktorami i reżyserami będą towarzyszyły czwartej edycji festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor” w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

Festiwal, poświęconego trzem wybitnym postaciom światowego teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu, odbędzie się w dniach 21-24 września.

W programie przewidziane są konferencje naukowe, wystawy, spektakle oraz spotkania z aktorami i reżyserami.

W pierwszym dniu festiwalu w Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim odbędzie się otwarcie wyjątkowej wystawy rysunków Jerzego Gurawskiego pt. „Im memoriam Tadeuszowi Kantorowi – Jerzy Gurawski. Rysunki architekta z Teatru Laboratorium”.

Dzień później we foyer Teatru Maska w Rzeszowie swoje prace zaprezentuje Roman Siwulak, artysta-malarz, aktor Teatru Cricot 2.

Do południa w Teatrze Przedmieście odbędą się prelekcje wybitnych teatrologów, specjalistów, którzy od lat zajmują się życiem i twórczością trzech magów teatru, m.in. Zbigniew Osiński, Agnieszka Kołodziej-Adamczuk, Agnieszka Koecher-Hensel, Małgorzata Dziewulska, Nina Kiraly, Miron Pukan i inni.

Historie ludzi, którzy wyszli z szafy

Gośćmi specjalnymi tegorocznych „Źródeł Pamięci” będą Studium Teatralne z Warszawy, które zaprezentuje spektakl „Król Kier znów na wylocie” na podstawie książki Hanny Krall oraz lubelski neTTheatre z premierową „Kryjówką” w reżyserii Pawła Passiniego.

„Kryjówka” to historia osobista, spektakl, który podróżuje, pracownia pamięci, spotkanie. Aby ujawnić kryjówkę, należy do niej wejść, do wewnątrz, i wtedy znajdujemy się blisko. A z nami plątanina włóczki oraz Irena Solska, wielka polska aktorka ukrywająca małe żydowskie dziewczyny.

Aniela Anyżko – ciemnowłosa jasnowidząca; Apolonia – Zosia, która przykładając język do oszronionej ściany piekarni, by wreszcie na nim, już odmrożonym i spuchniętym poczuć choć przez chwilę smak chleba, jeszcze nie wie, że po latach będzie oprowadzać hollywoodzkiego reżysera po trasie swojej ucieczki z getta;

I mały powstaniec, albo granatowy policjant, albo poeta, albo dziad. Zaczynasz ciągnąć za sznurek i wszystko się odsłania: antypomnik, teatrzyk, widoczek. I historie tych, którzy jednak wyszli z szafy.

Nie ma tam miejsca na Boga

Głównym wątkiem spektaklu „Król Kier znów na wylocie” jest historia młodej Żydówki, która w trakcie II wojny światowej po ucieczce z getta udaje Polkę i Niemkę, by w ten sposób odnaleźć swojego męża i wyciągnąć go z obozu koncentracyjnego.

Jej miłość staje się wstrząsającym „sposobem” na przetrwanie. Koleje życia bohaterki to historia jej „nie-obecności”, „nie-istnienia”, to los, w którym przestaje być ważne, kim ona sama jest. Liczy się tylko ten, komu pragnie pomóc i w tym celu gotowa jest zrobić wszystko. Wydaje się, że przestaje obowiązywać ją moralność, że nie ma tam miejsca na Boga, że w obliczu sytuacji przerastających ludzką wyobraźnię, konwencjonalne wartości stają się czymś abstrakcyjnym.

Swoje spektakle pokażą również teatry rzeszowskie. Będzie można obejrzeć premierowy spektakl Teatru Maska „Białe małżeństwo”, a także najnowszą propozycję Teatru Przedmieście „Ja jestem…”.

PROGRAM FESTIWALU

21 września (niedziela)

– 14:00 – Wycieczka do Wielopola Skrzyńskiego, zwiedzane Muzeum Tadeusza Kantora, oprowadzanie: Izabela Róg- Jabłońska (transport o 14.00 spod Teatru „Maska”, rezerwacja: 17 852 06 14, ilość miejsc ograniczona)

Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu – Muzeum Tadeusza Kantora:

– 17:00 – otwarcie wystawy „In memoriam Tadeuszowi Kantorowi – Jerzy Gurawski. Rysunki architekta z Teatru Laboratorium”

– 18:00 – prelekcje: Jerzy Gurawski, Zbigniew Osiński, Agnieszka Adamczuk -Kołodziej

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4:

– 21:00 – Teatr Przedmieście „Ja jestem…”

22 września (poniedziałek)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4:

– 10:00 – prelekcje: Agnieszka Koecher-Hensel, Agnieszka Adamczuk-Kołodziej, Małgorzata Dziewulska; prowadzenie: Anna Jamrozek-Sowa

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13:

– 18:00 – otwarcie wystawy Romana Siwulaka ”Pomiędzy obrazem a …” (foyer)

– 19:00 – studium Teatralne „Król Kier znowu na wylocie” na podstawie książki Hanny Krall (duża scena)

– 21:00 – spotkanie z Piotrem Borowskim i aktorami Studium Teatralnego, prowadzenie: Łukasz Drewniak

23 września (wtorek)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4:

– 10:00 – prelekcje: Miron Pukan, Nina Kiraly, Roman Siwulak; prowadzenie: Anna Jamrozek – Sowa

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13:

– 19:00 – neTTheatre „Kryjówka” (duża scena)

– 21:00 – spotkanie z Pawłem Passinim i aktorami neTTheatre, prowadzenie: Łukasz Drewniak

24 września (środa)

Studio koncertowe Radia Rzeszów, ul. Zamkowa 3

– 10:00 – dyskusja panelowa z udziałem gości festiwalu, artystów oraz studentów teatrologii UJ, prowadzenie: Adam Głaczyński

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13:

– 19:00 -Teatr Maska „Białe małżeństwo” (premiera – duża scena), zakończenie festiwalu

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama