Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

– Podzielmy się dobrem – zachęcają organizatorzy akcji Serce #StopHejt, która w sobotę wieczorem (14 stycznia) odbędzie się na Rynku w Rzeszowie w 4. rocznicę śmierci Pawła Adamowicza, byłego prezydenta Gdańska. 

Rzeszów jest jednym z kilkudziesięciu polskich miast, które w sobotę uczczą pamięć o śmierci Pawła Adamowicza. 13 stycznia 2019 r. podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej w Gdańsku Adamowicz został zaatakowany nożem przez Stefana W. Ówczesny prezydent Gdańska zmarł dzień później, 14 stycznia. 

Co roku w całym kraju zapalane są znicze w kształcie serca, by przypomnieć o tym tragicznym wydarzeniu. W wielu miastach już w piątek, 13 stycznia, zapalono znicze. Zapłoną one także w sobotę, 14 stycznia, w ramach akcji Serce #StopHejt”. Organizują ją regionalne oddziały Komitetu Obrony Demokracji i inicjatywa „Dziś dla jutra”.

Akcja odbędzie się także w Rzeszowie przy wsparciu podkarpackiej młodzieżówki lewicowej partii Razem – 14 stycznia, na Rynku, o godz. 18:00. Organizatorzy zachęcają mieszkańców do udziału w akcji. Przypominają ostatnie słowa Pawła Adamowicza podczas 13. Finału WOŚP: „To jest cudowny czas dzielenia się dobrem”.

To właśnie po tych słowach zadano ówczesnemu prezydentowi Gdańska śmiertelne ciosy nożem, dzień później zmarł. „Do tej tragedii doprowadziła zaplanowana mowa nienawiści, niewyobrażalnych rozmiarów hejt, a okrucieństwo słów zrodziło okrucieństwo czynów” – przypominają organizatorzy rzeszowskiej akcji „Serce #StopHejt. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Dzisiaj, po czterech latach hejt wylewa się ze zdwojoną siłą z rządowej telewizji, radia, prasy, a także z mediów społecznościowych i jest chorobą, która dotyka nas wszystkich. Nie możemy się jej poddać. Nienawistne szczucie na osoby publiczne i zwykłych obywateli może doprowadzić do kolejnych tragedii” – uważają organizatorzy. 

I apelują o powstrzymanie „fali okrutnych słów”, by nie doszło znów do podobnej tragedii, jak w Gdańsku cztery lata temu. „Podzielmy się dobrem – to jest nasz obywatelski obowiązek! 14 stycznia 2023 stańmy na Rynku w Rzeszowie krzycząc lub milcząc głośno stop hejt. Nienawiść zabija!” – dodają organizatorzy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama