Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Solaris, Autosan oraz Man Truck – to firmy, które chcą dostarczyć co najmniej 40 nowych gazowych autobusów do Rzeszowa.

Miasto jeszcze w połowie maja ogłosiło przetarg na zakup 12-metrowych 40 autobusów gazowych z możliwością rozszerzenia oferty do 60 pojazdów. Po przeszło trzech miesiącach udało się w końcu otworzyć oferty. 

Do przetargu zgłosiły się trzy firmy: Autosan z Sanoka, oferując 54,6 mln zł; Man Truck & Bus Polska – 79,1 mln zł oraz Solaris – 64,4 mln zł. Miasto na zakup autobusów gazowych  ma przeznaczone 56 mln zł. 

Jeśli brać pod uwagę tylko czynnik finansowy, to wydaje się, że największe szanse na podpisanie z miastem kontraktu ma Autosan, bo jako jedyny zmieścił się z ofertą w widełkach finansowych ratusza. 

– Pieniądze to nie wszystko. Przy analizowaniu ofert pod uwagę bierzemy różne inne czynniki, jak np. okres gwarancji, dlatego trudno dziś powiedzieć, czy umowa zostanie podpisana akurat z Autosanem – wyjaśnia Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie. 

A co jeśli okaże się, że Autosan nie spełni wymagań ratusza? Będzie kolejny przetarg? – Nie. Dołożymy do kolejnej oferty. Pieniądze mamy – zapewnia dyrektor Kowalska. 

ZTM teraz kupi więc 40 gazowych autobusów, a w oddzielnym przetargu zamierza dokupić 20 kolejnych pojazdów, ale już elektrycznych. – Co z tego wyjdzie, dowiemy się w połowie września – zapowiada Anna Kowalska. 

W nowych gazowych autobusach ma być co najmniej 29 miejsc. Siedzenia, podobnie, jak we wszystkich miejskich autobusach, też muszą być obite niebieską tapicerką z godłem Rzeszowa. Pierwsze nowe autobusy mają się pojawić w pierwszym kwartale 2021 roku. Ostatnie w 2023 roku. Nowe gazowce zastąpią te najstarsze, których obecnie ZTM ma 69.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: