Zdjęcie: Damian Lasociński / Czytelnik Rzeszów News
Reklama

Uroczystości kościelne, wystawa, akcja społeczna oraz iluminacja na budynku urzędu wojewódzkiego. Tak Rzeszów przypomina o dramatycznych wydarzeniach z 1981 r.

W Rzeszowie uroczysta msza święta upamiętniająca ofiary stanu wojennego odbędzie się 13 grudnia o godz. 18:00 w kościele farnym. Podczas nabożeństwa zostaną wystawione poczty sztandarowe „Solidarności”. Na zakończenie, zaproszone delegacje złożą wieńce i znicze przed krzyżem misyjnym.

Po zmroku, na budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego przy ulicy Grunwaldzkiej, zostanie wyświetlona iluminacja. Fasada budynku, od strony ogrodów bernardyńskich, będzie oświetlona do północy.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Akcja nawiązuje do gestu, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w wigilię Bożego Narodzenia w 1981 roku wykonały miliony mieszkańców wolnego świata.

– W akcję może włączyć się każdy, wystarczy zapalić świecę i postawić ją w oknie  punktualnie o godz. 19:30 – zachęca rzeszowski oddział IPN.  

IPN przygotował też wystawę, którą prezentuje na ogrodzeniu swojej siedziby przy ul. Słowackiego 18. Są tam wielkoformatowe panele z fotografiami, ulotkami, afiszami, plakatami i „bibułą” sprzed 40 lat. Na jednej z grafik widać ośrodek internowania w zakładzie karnym w Łupkowie. Na kolejnej są internowani w zakładzie karnym w Załężu.

Fotografie wykonał Michał Bukojemski, zdjęcia pochodzą ze zbiorów Dionizego Garbacza. Wystawa będzie prezentowana do wtorku, 14 grudnia. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama