Reklama

Pogoda sprzyja budowlańcom. Jest duża szansa, że z budowanego mostu łączącego ulice Lubelską z Rzecha w Rzeszowie kierowcy będą mogli korzystać już we wrześniu br.

[Not a valid template]

 

Pracownicy firmy Bilfinger zakończyli nasuwanie stalowej konstrukcji na tymczasowe podpory. Ma ona ok. 400 m. Ostatnie 100 m powstanie od strony ul. Lubelskiej, ale już według tradycyjnych metod.

– Dzisiaj kończymy bardzo ważny etap budowy, czyli nasuwanie podłużne konstrukcji stalowej. Budowa, w stosunku do harmonogramu, wyprzedzana jest o okrągły miesiąc. Prace przebiegają bardzo dobrze. Trwają prace drogowe. Budowa wraz z rozliczeniem ma się zakończyć w listopadzie br. Czekamy w napięciu aż wykonawca skończy. Prace przebiegają bardzo szybko, bardzo sprawnie – mówił we wtorek na placu budowy Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Cała konstrukcja mostu, który powstaje nad zbiornikiem wody technologicznej elektrociepłowni, nad Wisłokiem oraz ul. Wioślarską, składa się z 15 elementów stalowych różnej długości, z reguły 36 m. Jeden element waży aż 150 t. Wytwarzane były w Gdyni, stamtąd przewożone do Płocka, gdzie elementy czyszczono i malowano, a potem przetransportowane do Rzeszowa.

Pierwszy element konstrukcji stalowej mostu został wysunięty w listopadzie ub. r. Cała operacja trwała kilkanaście tygodni. Do połowy lutego ma być gotowa cała konstrukcja stalowa, ważąca 3 tys. ton.

– Potem będziemy wykonywać płytę żelbetonową na moście – mówi kierownik robót Zygmunt Dereszkiewicz.

Most jest głównym elementem budowanego odcinka drogi od ulicy Załęskiej do ul. Lubelskiej, która będzie miała 1,9 km długości. Droga będzie dwujezdniowa o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Jezdnie będą miały po 7 metrów, a most ok. 480 m metrów długości i 29 m szerokości. Most będzie podwieszony do jednego pylonu wysokości 108,5 m. W tej chwili ma on ok. 40 m.

Budowa najdłuższego na Podkarpaciu mostu pochłonie 180 mln złotych. Pylon będzie ozdobiony herbem Rzeszowa, czyli krzyżem kawalerskim. W nocy ozdabiać go będzie iluminacja. Most będzie nosić imię Tadeusza Mazowieckiego.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

5 KOMENTARZE

  1. Ferenc jesteś Bogiem. Jaki drugi miałby takie jaja żeby budować w moim mieście most wyższy jak w Warszawie. Choć dopiero zacząłeś kadencje prezydenta za 4 lata głos mój i mojej rodziny już masz!

Comments are closed.