Zdjęcie: MZBM Rzeszów

Miasto Rzeszów wydało ponad 26 mln zł na odnowienie osiedlowych podwórek, którymi administruje Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie. Place zabaw są teraz czyste, mają nowe dojazdy i ścieżki dla pieszych. 

Jak poinformował MZBM, zmieniono gruntownie wygląd 45 rzeszowskich podwórek na osiedlach: Andersa, Grota Roweckiego i Śródmieście. Głównie przebudowano place zabaw, utworzono do nich dojazdy, są też parkingi, nowa zieleń, monitoring oraz oświetlenie.

Odnowieniem i przebudową podwórek objęto tereny o powierzchni aż 12 ha. Całkowita wartość projektu to 29,9 mln zł, w tym wartość prac na samych podwórkach to 26,1 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosło 19,5 mln zł.

– Zakres prac był ogromny – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM. – Na naszych terenach pojawiły się także urządzenia, których dotychczas tam nie było, m.in. siłownie na świeżym powietrzu czy ścianki wspinaczkowe – wylicza Szczepanek. 

– Przybyło altan, ławek o ergonomicznym kształcie, nowych koszy na śmieci, karmników i poideł dla ptaków oraz stojaków na rowery. Zamontowane zostało nowe ledowe oświetlenie – dodaje prezes Szczepanek. 

Zamontowano m.in. 348 nowych lamp, 397 ławek, 95 urządzeń na placach zabaw, 76 kamer współpracujących z monitoringiem miejskim, 84 stojaki na rowery, 45 stołów do gry w ping-ponga, w szachy czy piłkarzyki oraz 11 zestawów do ćwiczeń siłowych i fitness.

– We wszystkich pracach przygotowawczych uczestniczyli mieszkańcy. To oni najlepiej są w stanie określić co i gdzie trzeba zrobić, by poprawić jakość życia – mówi Jerzy Jędryka, specjalista ds. pozyskiwania funduszy w rzeszowskim MZBM.

Idea pomysłu odnowienia podwórek zrodziła się w 2014 roku. Rok później opracowano program, który ma być w całości wykonany do 2023 r. Na osiedlu Andersa zmodernizowano 27 podwórek, na osiedlu Śródmieście – 10, a na osiedlu Grota Roweckiego – 8.

Na terenach przebudowanych podwórek mieszka 25 tysięcy rzeszowian. Utworzono także placówkę wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży przy Pl. Wolności 4. Przebudowano 3,3 km dróg na osiedlu Andersa, a na sześciu ulicach tego osiedla zmodernizowano oświetlenie.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama