Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy 4You Airlines, który w listopadzie ma uruchomić nowe połączenia z Jasionki, prawidłowo informuje konsumentów o własnej sytuacji prawnej i charakterze świadczonych usług.

UOKiK poinformował w komunikacie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie prowadzonej sprzedaży biletów przez 4You Airlines.

Urząd sprawdza czy firma na swojej stronie internetowej prawidłowo informuje konsumentów o rodzaju prowadzonej działalności, czy nie dochodzi do sugerowania konsumentom, że jest przewoźnikiem lotniczym, podczas gdy w rzeczywistości pośredniczy w zawieraniu umów przewozu lotniczego na rzecz innego przedsiębiorcy.

Ocenie UOKiK podlega także prawidłowość procesu sprzedaży m.in. czy na stronie 4You Airlines publikowany jest regulamin przewozu. Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest zawsze w sprawie, a nie przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy.

– Ma ono na celu wstępne zbadanie sytuacji rynkowej. Jeżeli w trakcie postępowania wyjaśniającego prezes Urzędu stwierdzi nieprawidłowości, może wszcząć postępowanie w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów – informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

4You Airlines jest własnością radomskiego biura podróży Alfa Star. Do tej pory nie ma certyfikatu przewoźnika lotniczego, ani koncesji, którą wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego. 4You Airlines wydzierżawiło samoloty od ukraińskiego przewoźnika YanAir. Obecne loty czarterowe realizuje dzięki współpracy z Eurolotem, który do wykonywania połączeń wykorzystuje swoją koncesję.

4You Airlines od 3 listopada 2014 r. ma uruchomić osiem nowych połączeń z Portu Lotniczego w Jasionce. Sprzedaż biletów, które w promocji kosztują 47 zł w jedną stronę, odbyła się z kłopotami. Miała ruszyć 1 sierpnia, ale sprzedaż przesunęła się o prawie dwa tygodnie. Postępowanie wyjaśniające zostało wszczęte przez UOKiK po otrzymaniu informacji z ULC, dotyczących m.in. możliwości rozpoczęcia przez spółkę działalności przewoźnika w deklarowanym terminie.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama