Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Od prawie 480 tysięcy do blisko 650 tysięcy złotych wynoszą oferty firm, które chcą udekorować świątecznie rzeszowskie ulice. 

Miasto otworzyło oferty w miniony wtorek, 19 września. Najniższą złożyła firma Adal z miejscowości Kozie Głowy. Jej oferta wynosi 479 453 zł. Druga najniższa pochodzi od firmy Polamp z Giżycka – przeszło 513 tys. zł. 

Kolejne oferty są od Przedsiębiorstwa Wielobranżowego IBN z Zabrza (ok. 584 tys. zł), firmy Odeon z Gliwic (583 830 zł), a najwyższą złożył Multidekor z Piastowa (prawie 650 tys. zł), który w ostatnich latach dostarczał dla Rzeszowa świąteczne ozdoby. 

– Wszystkie oferty mieszczą się w kwocie, jaką zaplanowaliśmy na światełka – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Miasto zaplanowało, że na ozdoby wyda 700 tys. zł (ok. połowę mniej niż w 2022 roku). – Teraz wszystkie oferty sprawdzimy pod kątem formalnym. Ofertę wybierzemy w ciągu kilkunastu dni i podpiszemy umowę z dostawcą ozdób – tłumaczy Gernand. 

W tegorocznym przetargu na świąteczne światełka miasto zastrzegło, że jeżeli oferty firm będą poniżej planowanej kwoty do wydania, to za zaoszczędzone pieniądze zamówi dodatkowe oświetlenie. – Ponad 30 ozdób – wyjaśnia Artur Gernand. 

Światełkowe cięcia 

Ostateczna liczba ozdób jest uzależniona od wybranej przez miasto oferty. Plan zakładał, że w tym roku będzie ich 103, czyli dużo mniej niż w poprzednich latach. Tylko w 2022 roku było ich 470. Iluminacje zostaną ograniczone do ścisłego centrum miasta. 

 – Inflacja i zmiany podatkowe, jakie fundują nam władze centralne, zmuszają nas do oszczędzania – uzasadniali światełkowe cięcia kilkanaście dni temu miejscy urzędnicy. Do tego dochodzi wzrost kosztów za energię elektryczną. 

O wprowadzenie oszczędności na światełkach już rok temu apelowali do miasta mieszkańcy. Wtedy ozdoby wisiały o dwa tygodnie krócej, miasto zaoszczędziło na tym ok. 400 tys. zł. W tym roku ratusz zdecydował o znacznie większych ograniczeniach.

Ozdoby będą na Rynku i deptakach (3 Maja i Kościuszki), bez ulicy Grunwaldzkiej, bo ta wkrótce będzie odnawiana, a także na ulicy Matejki i na pl. Farnym. Na Rynku, oprócz 17-metrowej choinki i latarni oplecionych ozdobami, będą jeszcze cztery filiżanki w 3D.

Z kolei na ulicy 3 Maja pojawi się jeszcze imitacja oświetlonego igloo. Ozdoby rozbłysną 1 grudnia i będą świeciły do końca stycznia 2024 roku. Dostawca ozdób będzie miał dwa tygodnie na ich ściągnięcie – do połowy lutego. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama