50 lat twórczości Ryszarda Dudka. Od czwartku wystawa w BWA Rzeszów

Reklama

Ponad 100 prac zobaczycie podczas wystawy z okazji 50 lat twórczości Ryszarda Dudka, byłego dyrektora Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.

 

Zdjęcia: materiały BWA Rzeszów

Wernisaż wystawy prac Ryszarda Dudka zaplanowano na czwartek (28 kwietnia), o godz. 18:00 w BWA w Rzeszowie. Na wystawie (potrwa do 22 maja) zaprezentowane będą obrazy z wcześniejszych lat twórczości artysty oraz te najnowsze powstałe w latach 2017-2022.

– W dwóch salach zaprezentujemy ponad 100 prac w technice olejnej o zróżnicowanej tematyce. Autor tworzy głównie kompozycje abstrakcyjne, ale nie zabraknie pięknych kobiecych aktów oraz martwych natur – zapowiada Eryk Tohl z rzeszowskiego BWA. 

Piotr Rędziniak, dyrektor BWA Rzeszów, w katalogu do wystawy napisał, że Ryszard Dudek maluje „to co przed powiekami i co pod nimi”. „Realny świat, najciekawszy dla młodego mężczyzny – kobiety, akty” – zapowiada Rędziniak. 

Jednak domeną artysty stają się portrety, autoportrety i wizerunki najbliższych. „Pokazuje uciekający czas, ale nieprzemijającą urodę i ciekawość świata w oczach portretowanych osób” – napisał o twórczości Dudka Piotr Rędziniak. 

Ryszard Dudek to zasłużony dla Rzeszowa i Podkarpacia artysta, długoletni dyrektor BWA w Rzeszowie (w latach 2006-2017), pedagog rzeszowskiego Liceum Plastycznego. Studia skończył w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. 

Obrazy Dudka prezentowano m.in. na prestiżowych wystawach w Czechosłowacji i USA. Zorganizował ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, uczestniczył w ok. 150 wystawach zbiorowych.

Za swoją działalność i twórczość Ryszard Dudek był wielokrotnie nagradzany i odznaczany m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi w 1986 roku, Srebrnym Krzyżem Zasługi RP w 1995 roku i Złotym Krzyżem Zasługi w 2017 roku.

W 2009 roku Dudek otrzymał Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za wybitne osiągnięcia twórcze, a w 2013 r. Brązowy Medal „Gloria Artis”. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, galerii i muzeów m.in. w Polsce, USA, Francji, Niemczech, Szwecji.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama