Dworzec podmiejski w Rzeszowie w końcu przejdzie metamorfozę. Urzędnicy chcą ogłosić konkurs architektoniczny na jego zagospodarowanie.

Urzędnicy od lat zastanawiają się, co zrobić z Dworcem Komunikacji Lokalnej, zwany dworcem podmiejskim. Planowano m.in. przeniesienie go poza Rzeszów lub gruntowny remont. Obecnie urzędnicy doszli do wniosku, że dworzec jest jednak zbyt ważny dla pasażerów i zostanie wyremontowany.

Zarząd Transportu Miejskiego na początku roku przedstawił wstępny projekt zagospodarowania terenu pod wiaduktem śląskim, na którym znajduje się dworzec. Zaplanowano m.in. budowę nowego trzykondygnacyjnego budynku, gdzie mieściłby się m.in. punkt informacji pasażerskiej, kasy, poczekalnia, toalety, gastronomia oraz pomieszczenie dla dyspozytora ruchu. Dodatkowo zostałyby przebudowane wiaty i zatoczki przystankowe oraz zrobiona nowa nawierzchnia.

Zastanawiano się również nad parkingiem podziemnym pod dworcem, ale już dziś wiadomo, że pomysł jest raczej niemożliwy do realizacji.

– Na obszarze dworca znajdowały się kiedyś tereny podmokłe. Jak budowano wiadukt umieszczono tam dziesiątki drzew i obawiamy się, że prace mogłyby naruszyć konstrukcję – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Będziemy to jeszcze analizować, ale raczej pomysł jest technicznie nie możliwy do zrealizowania.

Miasto prowadziło również rozmowy z koleją o budowie dworca dla kolejki podmiejskiej, ale ten pomysł również upadł. – PKP poinformowało nas, że mają swoje plany na to miejsce i nie zgadzają się na taki pomysł – wyjaśnia rzecznik.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

50 tys. zł nagrody

Ale jest inny propozycja na zagospodarowanie tego miejsca. Najpóźniej w przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony konkurs na projekt architektoniczny dworca, który zostanie wykorzystany przy remoncie. Urzędnikom zależy, by w konkursie wzięli udział nie tylko zawodowi architekci, ale również studenci architektury.

– Liczymy na to, że powstanie wiele ciekawych i interesujących projektów, tym bardziej, że główna nagroda to 50 tys. złotych – zachęca rzecznik. – Szczegółowy regulamin konkursu już niebawem opublikujemy na stronie internetowej urzędu miasta.

Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Lublin i Rzeszów – współpraca i wykorzystanie szans rozwojowych”, który otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych. Konkurs potrwa do 1 lipca. – Pomysł na zagospodarowanie Dworca Komunikacji Lokalnej przedstawimy również na odbywającym się w Rzeszowie od trzech lat Kongresie Planowania i Projektowania Przestrzeni Miejskiej. Mamy nadzieję, że tam też zostanie poddany fachowej dyskusji – dodaje Maciej Chłodnicki.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama