Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News

– Dalsze przekładanie tej inwestycji to zagrożenie dla jego mieszkańców – twierdzą rzeszowianie, którzy zbierali podpisy pod petycją ws. remontu parku przy ul. Dąbrowskiego. Miasto rewitalizację obiecuje w przyszłym roku. 

W połowie października mieszkańcy Rzeszowa złożyli w ratuszu petycję o remont Ogrodu Miejskiego im. Solidarności w Rzeszowie. Podpisało ją ponad 500 osób. 

– Stan parku bardzo nas niepokoi, ponieważ od lat jego rewitalizacja jest przekładana, a jego obecny stan jest tragiczny – mówi Wiesław Lotkowski, który mieszka w bloku przy parku. – Dalsze przekładanie tej inwestycji to nie tylko zaniedbania w estetyce miasta, ale również zagrożenie dla jego mieszkańców – dodaje.

Akcję zbierania podpisów pod petycją zainicjował jeszcze początkiem września miejski radny Platformy Obywatelskiej Marcin Deręgowski. Internetową petycję zamieścił na Facebooku w grupie „Parki Rzeszów”, która z jego inicjatywy powstała w ub. r. 

Inicjatywa Deręgowskiego tak spodobała się Latkowskiemu, że ten postanowił zbierać podpisy w formie papierowej. – Doszedłem do wniosku, że nie każdy może korzystać z internetu, np. osoby starsze. Dlatego zdecydowałem się na to, aby zbierać podpisy w formie tradycyjnej. Tych, którzy nie chcieli podpisać się od razu, zachęcałem do wpisu internetowego – mówi Wiesław Lotkowski. 

Efekt? Pieniądze na rewitalizację parku mają zostać zapisane w przyszłorocznym budżecie miasta. – Chcemy zapisać na ten cel 7 mln zł – zapowiada Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

O remoncie Ogrodu Miejskiego mówi się już od kilku lat. Miasto jego gruntowną rewitalizację planowało rozpocząć jeszcze w tym roku. Nic z tego jednak nie wszyło, bo ratusz nie dostał dofinansowania z programu „Polska-Białoruś-Ukraina”. Decyzja przyszła w maju, za późno, aby w tegorocznym budżecie miasta zapisać pieniądze na tę inwestycję.

Cały remont parku ma trwać około dwa lata. Powstaną nowe parkowe alejki, plac zabaw, zostanie wymienione oświetlenie, ławki, kosze na śmieci. Powstaną też ogrody kwaterowe, gdzie zieleń będzie w sposób geometryczny podzielona na strefy, przypominające kształtem kwatery. W planach jest także odtworzenie stawu, który niegdyś znajdował się w parku, odnowienie fontanny i drobne nasadzenia.

Na przestrzeni dwóch najbliższych lat miasto wyremontuje także park przy ul. Rycerskiej. Rewitalizacją zajmie się firma Garden Designers z Lublina, która zażyczył sobie za swoje usługi 4,2 mln zł. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama