Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News
Reklama

– Dalsze przekładanie tej inwestycji to zagrożenie dla jego mieszkańców – twierdzą rzeszowianie, którzy zbierali podpisy pod petycją ws. remontu parku przy ul. Dąbrowskiego. Miasto rewitalizację obiecuje w przyszłym roku. 

W połowie października mieszkańcy Rzeszowa złożyli w ratuszu petycję o remont Ogrodu Miejskiego im. Solidarności w Rzeszowie. Podpisało ją ponad 500 osób. 

– Stan parku bardzo nas niepokoi, ponieważ od lat jego rewitalizacja jest przekładana, a jego obecny stan jest tragiczny – mówi Wiesław Lotkowski, który mieszka w bloku przy parku. – Dalsze przekładanie tej inwestycji to nie tylko zaniedbania w estetyce miasta, ale również zagrożenie dla jego mieszkańców – dodaje.

Akcję zbierania podpisów pod petycją zainicjował jeszcze początkiem września miejski radny Platformy Obywatelskiej Marcin Deręgowski. Internetową petycję zamieścił na Facebooku w grupie „Parki Rzeszów”, która z jego inicjatywy powstała w ub. r. 

Inicjatywa Deręgowskiego tak spodobała się Latkowskiemu, że ten postanowił zbierać podpisy w formie papierowej. – Doszedłem do wniosku, że nie każdy może korzystać z internetu, np. osoby starsze. Dlatego zdecydowałem się na to, aby zbierać podpisy w formie tradycyjnej. Tych, którzy nie chcieli podpisać się od razu, zachęcałem do wpisu internetowego – mówi Wiesław Lotkowski. 

Efekt? Pieniądze na rewitalizację parku mają zostać zapisane w przyszłorocznym budżecie miasta. – Chcemy zapisać na ten cel 7 mln zł – zapowiada Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie. 

O remoncie Ogrodu Miejskiego mówi się już od kilku lat. Miasto jego gruntowną rewitalizację planowało rozpocząć jeszcze w tym roku. Nic z tego jednak nie wszyło, bo ratusz nie dostał dofinansowania z programu „Polska-Białoruś-Ukraina”. Decyzja przyszła w maju, za późno, aby w tegorocznym budżecie miasta zapisać pieniądze na tę inwestycję.

Cały remont parku ma trwać około dwa lata. Powstaną nowe parkowe alejki, plac zabaw, zostanie wymienione oświetlenie, ławki, kosze na śmieci. Powstaną też ogrody kwaterowe, gdzie zieleń będzie w sposób geometryczny podzielona na strefy, przypominające kształtem kwatery. W planach jest także odtworzenie stawu, który niegdyś znajdował się w parku, odnowienie fontanny i drobne nasadzenia.

Na przestrzeni dwóch najbliższych lat miasto wyremontuje także park przy ul. Rycerskiej. Rewitalizacją zajmie się firma Garden Designers z Lublina, która zażyczył sobie za swoje usługi 4,2 mln zł. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

5 KOMENTARZE

 1. No o parku na 8 kilometrów nie słyszałem no ale to gdzie on ten park miałby byc : co ?
  A skąd by drzewa wozili takie 40 letnie co ?
  A ponadto;
  brak danych no bo tak :
  Te 8 kilometrów to powierzchnia parku- czy po obwodzie – czy 8 w jedna i 8 w drugą strone no nie to juz prawie jak puszcza sandomierska Panie starszy no bez kompasu z wyżerką na tydzień to byś Pan zaginąl na amen w tym parku
  Nie na początek niech ratusz rewitalizuje to co jest oby szybko ,sprawnie zgodnie ze sloganem ;
  Robota sie robi a tempo jest pierunskie – dalej !
  A co do nowych obiektów to Kopiec Konfederatów czeka do roboty ponad 50 lat ; O !

 2. Zastanawiające jest co to ma tyle kosztowac ?
  No tak : alejki są gdzie są i jak se przypominam caly czas w tym samym miejscu od lat 50-tych to teraz co te stare zlikwidują a zrobią nowe wg.wizji ratusza.
  No wystarczy te co są zaklajstrowac , nowe ławki ok. jakies nasadzenia lip o ! plac dla dzieci ok.- kwiatki – bratki – rabatki
  Ale za tyle ?
  Dziura po stawie jest woda naprzód i gra a to co pominięto !
  Przypominam obok stawu stał spory barak drewniany były stoliki , byl bar lało sie piwo i grał zespół czy to też bedzie przywrócone w ramach tej astronomicznej kwoty

 3. Podobno staw był kiedyś piękny! Babcia mi opowiadała. Moją mamę tam woziła i odpoczywała. To było takie trendi miejsce wtedy. Później park został zaniedbany i moja babcia nie doczekała odnowienia 🙁 Fajnie, że coś da się z tym zrobić. Więcej takich terenów zielonych by się przydało, żeby można było sobie po pracy wyjść, zjeść na trawie ze znajomymi lekki obiad. Tylko żeby właściciele psów posprzątali, tak jak to się dzieje np. w Londynie.

 4. Alzheimer, skleroza, czy kompletny brak zrozumienia przeczytanej treści?
  Czy może jakaś mania anty Buczakowa?
  Każda z tych przypadłości oddzielnie, a nawet wszystkie razem są w twoim przypadku możliwe „starszy już panie”
  To zdecydowanie trzeba leczyć.

 5. Radni pisu, panowie Fiołek i Kultys.

  Wasz guru Buczak chciał parku centralnego na 8 km a tu się okazuje że brak nawet pieniędzy na remont tego który już jest. Czy zatem Park Centralny był tylko kiełbasą wyborczą którą zaserwowaliście mieszkańcom Rzeszowa? Drugie pytanie czy jeśli brakuje pieniędzy na remont parku nie jest głupotą burzyć symbol miasta i wydawać bagatela 3 mln złotych?

  Nie lepiej na pierwszej sesji rady miasta zmienić mu nazwę na „100 Lecie Odzyskania Niepodległości”? Zwłaszcza że na samej górze KRZYŻ a na pomniku polski żołnierz.

Comments are closed.