Spektakl "Wojna polsko-ruska". Fot. Monika Stolarska
Reklama

Siedem spektakli konkursowych, wystawy, koncerty i po raz pierwszy spektakle z offu – tak się zapowiada 6. Festiwal Nowego Teatru, organizowany przez Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. 

Festiwal Nowego Teatru to od 2014 roku nowa formuła Rzeszowskich Spotkań Teatralnych – jednego z najstarszych tego typu wydarzeń w Polsce. Do 2018 roku dyrektorem programowym festiwalu była Joanna Puzyna-Chojka, która zginęła w ub. r. w Serbii.

Jej rolę przejął Jan Nowara, dyrektor Teatru im. W. Siemaszkowej, który do współpracy zaprosił krytyka teatralnego Tomasza Domagałę, znanego z prowadzenia m.in. popularnego bloga “Domagała się kultury”.

Nowara wraz z Domagałą, który stał się kuratorem rzeszowskiego teatralnego festiwalu, stworzyli program 6. Festiwalu Nowego Teatru (58. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych), który odbędzie się w dniach 29 listopada – 5 grudnia w “Siemaszce”. Myślą przewodnią festiwalu jest „Ja i/czy wspólnota”. 

Siedem spektakli konkursowych

Zdjęcie: Materiały organizatorów

Festiwal w tym roku po raz pierwszy zostanie podzielony na dwie części: główną konkursową, gdzie zobaczymy siedem spektakli, a także offową, niezależną.

Trzon główny festiwalu będą tworzyć spektakle z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, który zaprezentuje „Jak ocalić świat na małej scenie?” w reżyserii P. Łysaka, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, w sztuce „Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna” w reż. Piotra Ratajczaka), Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi , w „Idiotach” w reż. M. Wierzchowskiego.

Do Rzeszowa przyjadą także: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku ze „Śmiercią w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający” w reż. M. Mikołajczyka, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z „Wojną polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną”  w reż. P. Świątka i w Biennale Warszawa, który zaprezentuje „Staff Orly” w reż. K. Kalwat.

“Siemaszka” podczas 6. FNT zaprezentuje jedną ze swoich najnowszych perełek, czyli “Mistrza i Małgorzatę” w reżyserii Cezarego Ibera.Po spektaklach konkursowych zaplanowano także spotkania z twórcami i aktorami z cyklu „Rozmowy o teatrze”. Poprowadzi je Tomasz Domagała.

Wybrane spektakle konkursowe zostaną nagrodzone. Nagrodę publiczności przyznają widzowie w drodze głosowania. Swoją nagrodę przyznają także dziennikarze – w tym roku po raz pierwszy noszącą imię Joanny Puzyny-Chojki, tragicznie zmarłej w 2018 roku wybitnej teatrolog i współtwórczyni Festiwalu Nowego Teatru.

Po raz pierwszy na FNT nurt offowy 

Pierwszy raz w ramach festiwalu głos zabiorą także twórcy teatrów offowych.
Spektakle niezależne wystawione w ramach nurtu „OFF-Konteksty” zostały wybrane przez redaktorkę portali teatralnych, współtwórczynię festiwali teatrów offowych Katarzynę Knychalską. Reprezentują one trzy z wielu ścieżek, jakie wybierają dziś niezależni artyści.

W jednym z nich – „Wojna w niebie” w reż. Dominiki Feiglewicz – na scenie zobaczymy m.in. aktorów niesłyszących. To spektakl mówiony i migany, który mogą obejrzeć zarówno słyszący, jak i niesłyszący i niedosłyszący.

Podczas 6. Festiwalu Nowego Teatru premiery doczekają się także projekty przygotowane
w ramach nowej inicjatywy rzeszowskiego Teatru – Sceny Nowej Dramaturgii, której kuratorami są reżyserka Martyna Łyko oraz dziennikarz, krytyk i dramaturg Witold Mrozek. Owocami pracy par autor-reżyser, dobranych podczas Teatralnego Speed-Datingu w lutym tego roku, są dwa czytania performatywne.

Tekst do trzeciego z czytań powstał w Rzeszowie w ramach drugiej odsłony Sceny Nowej Dramaturgii – Letniej Rezydencji Literackiej, której uczestniczką była poetka Aldona Kopkiewicz.

„Ja i/ czy wspólnota”

Zgodnie z tradycją w programie festiwalu znalazły się także wydarzenia towarzyszące. Szczególnie ciekawie zapowiada się panel dyskusyjny „Ja i/ czy wspólnota” moderowany przez prof. Zbigniewa Majchrowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. W debacie o wyzwaniach polskiego teatru wezmą udział wybitni literaturoznawcy, teatrolodzy i filozofowie.

Dla zwolenników dramatu teatr przygotował także spotkanie z twórcami zbioru „Polska jest mitem. Nowe dramaty, a dla wielbicieli sztuk plastycznych dwie wystawy – pokonkursową wystawę prac 16. Międzynarodowego Plakatu Teatralnego Konkurs Młodych Koszyce-Rzeszów 2019 oraz wystawę malarstwa Daniela Pieluchy.

Nie zabraknie też muzyki. W finałowym spektaklu “Jutro będzie jutro” w reż. W. Kościelniaka na podstawie songów Bertolda Brechta zaprezentują się absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Festiwal zakończy się koncertem polsko-nigeryjskiej piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów Ifi Ude.

Bilety na festiwal do kupienia on-line TUTAJ oraz w kasie “Siemaszki”. Rzeszów News jest patronem 6. FNT. 

Oprac. (jg)

PROGRAM 6. FESTIWALU NOWEGO TEATRU 

Piątek (29 listopada)

– godz. 17:30 – Otwarcie festiwalu/ Wernisaż wystawy prac 16. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego, Konkurs Młodych Koszyce-Rzeszów 2019/ foyer

– godz. 18:00 – JAK OCALIĆ ŚWIAT NA MAŁEJ SCENIE? P. Łysaka i P. Sztarbowskiego, reż. P. Łysak, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie (110 min)/ Duża Scena/ K

– godz. 20:00 – Rozmowy o teatrze/ foyer

– godz. 21:30 POMPA FUNEBRIS reż. K. Pol, D. Żakowski, Stowarzyszenie Sztuka Nowa (55 min) / Teatr Maska / OFF

Sobota (30 listopada) 

Spektakl “Wojna w niebie”. Fot. Piotr Kubic

– godz. 18:00 – AKTORZY KOSZALIŃSCY, CZYLI KOMEDIA PROWINCJONALNA, Rowickiego i P. Ratajczaka, reż. P. Ratajczak, Bałtycki Teatr Dramatyczny Juliusza Słowackiego w Koszalinie (100 min)/ Duża Scena/ K

– godz. 19:50 Rozmowy o teatrze/ foyer

– godz. 21:30 – WOJNA W NIEBIE J. Chaikina, reż. D. Feiglewicz, Fundacja Migawka w Krakowie (60 min)/ Teatr Maska/ OFF

Niedziela (1 grudnia)

Spektakl “Idioci”. Fot. Greg Noo-Wak

– godz. 16:00 – SUPERBOHATER M. Łukowicza, reż. B. Bukowski/ czytanie performatywne/ Szajna Galeria/ SND

– godz. 18:00 – IDIOCI M. Wierzchowskiego i D. Sołtysińskiego, reż. M. Wierzchowski, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi (180 min)/ Duża Scena/ K

– godz. 21:20 – Rozmowy o teatrze/ foyer

Poniedziałek (2 grudnia)

– godz. 17:00 ŚMIERĆ W WENECJI, CZYLI CZEGO NAJBARDZIEJ ŻAŁUJĄ UMIERAJĄCY scenariusz K. Hetel, reż. M. Mikołajczyk, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (90 min) / Szajna Galeria/ K

– godz. 18:30 – Rozmowy o teatrze/ Szajna Galeria

19:30 MISTRZ I MAŁGORZATA M. Bułhakowa, reż. C. Iber, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (180 min/ 1 przerwa) / Duża Scena/ K

– godz. 22:30 – Rozmowy o teatrze / foyer

Wtorek (3 grudnia)

– godz. 15:00 – JA I/ CZY WSPÓLNOTA/ panel dyskusyjny/ Mała Scena im Z. Kozienia

18:00 TRAGEDIA JANA J. Gawatowica, reż. W. Raźniak, Teatr Chorea (80 min), / Teatr Maska/ OFF

– godz. 20:00 – WOJNA POLSKO-RUSKA POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ D. Masłowskiej, reż. P. Świątek, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (90 min)/ Duża Scena/ K

– godz. 21:30 – Rozmowy o teatrze/ foyer

Środa (4 grudnia)

Spektakl “Staff Only”. Fot. Monika Stolarska

– godz. 16:30 – POLSKA JEST MITEM/ promocja książki/ Szajna Galeria

– godz. 18:00 – CELINECZKA K. Matwiejczuk, reż. K. Siwińska/ czytanie performatywne/ Mała Scena im. Z. Kozienia/ SND

– godz. 20:00 – STAFF ONLY B. Bukowskiego, reż. K. Kalwat, Biennale Warszawa (75 min)/ Duża Scena/ K

– godz. 21:30 Rozmowy o teatrze/ foyer

Czwartek (5 grudnia)

– godz. 18:00 – FEBRA A. Kopkiewicz, reż. M. Łyko/ czytanie performatywne/ Szajna Galeria/ SND

– godz. 19:30 – NADREALIZM POLSKI wernisaż wystawy malarstwa Daniela Pieluchy/ foyer

– godz. 20:00 – JUTRO ZAWSZE BĘDZIE JUTRO na podstawie songów B. Brechta, reż. Wojciech Kościelniak, Akademia Sztuk Teatralnych we Wrocławiu (70 min) /Duża Scena

– 21:15 – Gala finałowa/ wręczenie nagród/ foyer

– godz. 21:30 – IFI UDE/ recital/ foyer

K – spektakl konkursowy,  OFF – Off-konteksty,  SND – Scena Nowej Dramaturgii

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: