Fot. Grzegorz Gołębiowski. Na zdjęciu Kosmonauci
Reklama

Zespoły Kosmonauci i Horntet zagrają 6 i 7 lipca w Rzeszowie. Poprzedzą 6.  Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko.

W tym roku Rzeszów po raz szósty będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. Toast Urodzinowy dla mistrza odbędzie się 13 lipca. W tym roku poprzedzi go cykl wyjątkowych bezpłatnych koncertów.

6 lipca w Rzeszowskich Piwnicach zagra zespół Kosmonauci. To młody boysband wywodzący się z tradycji jazzowych, który w swoim języku muzycznym czerpie z hip-hopu, drum&basu i improwizacji.

Instrumentarium, w skład którego wchodzi saksofon (Miłosz Pieczonka), bas (Bartłomiej Lucjan), wibrafon (Tymon Kosma) i perkusja (Jan Pieniążek) tworzy unikalny styl grupy balansując pomiędzy emocjonalnymi melodiami, a polirytmicznymi strukturami.

21 marca br. miała miejsce premiera debiutanckiego albumu Kosmonautów – „Sorry, nie tu”. Została wydana nakładem U Jazz Me. Cały nakład winyla sprzedał się w preorderze jeszcze przed premierą.

Kosmonauci zagrali już na uznanych polskich festiwalach jazzowych jak Jazz Jantar Festiwal, Bielska Zadymka Jazzowa, Młyn Jazz Festiwal czy w Filharmonii Narodowej w Warszawie, zyskując sobie przychylność publiczności i krytyków.

Ich koncerty są połączeniem energii oraz świeżości z niezwykłą dojrzałością wynikającą z pasji, jaką jest dla nich muzyka i obcowanie z nią na co dzień.

Koncert Kosmonautów w Rzeszowskich Piwnicach rozpocznie się o godz. 19:00. 

Horntet na Skwerze Kultury 

Zdjęcie: materiały prasowe

Z kolei 7 lipca na Skwerze Kultury na Rynku zagra Horntet. To grupa złożona z młodych, lecz bardzo doświadczonych scenicznie i niezwykle ekspresyjnych muzyków – absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie oraz Katowicach.

Charakterystyka brzmienia zespołu opiera się na jazzie lat 60., który w połączeniu
z nowoczesnymi technikami wykonawczymi muzyki współczesnej i nietuzinkowej werwie daje obraz surowego, elektryzującego i fakturalnie zaawansowanego brzmienia.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W repertuarze zespołu, oprócz własnych kompozycji, znajdują się również aranżacje standardów jazzowych Horace’a Silvera i Theloniousa Monka.

Zespół został doceniony na wielu konkursach oraz festiwalach krajowych i międzynarodowych. W 2019 roku otrzymał I miejsce na konkursie Tarnów International Jazz Contest w kategorii zespołowej Open.

W 2021 roku Horntet został uznany za najlepszy zespół XXIII Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni.

Końcem października 2023, po wygraniu konkursu “Jazzowy Debiut Fonograficzny” nakładem For Tune ukazała się debiutancka płyta zespołu – „Horntet”, która uzyskała nominację do nagrody Fryderyk 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku – Jazz.

Zespół został też uznany Nową Nadzieją w ankiecie Jazz Top 2023 czytelników Jazz Forum.

Horntet tworzą: Robert Wypasek – saksofon tenorowy i sopranowy, Szymon Ziółkowski – saksofon altowy i sopranowy, Bartłomiej Leśniak – fortepian, Mikołaj Sikora – kontrabas, Piotr Przewoźniak – perkusja.

Koncert rozpocznie się o godz. 19:00.

Honorowy obywatel

Tomasz Stańko, zmarły przed sześcioma laty artysta, to jeden z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu. Urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie, jest jego honorowym obywatelem. Toast dla mistrza po raz pierwszy odbył się w 2019 roku. 

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama