Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Taki jest plan. Projekt uchwały w sprawie opłaty od posiadania psów jest już gotowy. Radni mają się nim zająć podczas sesji 22 listopada.

„Wprowadzenie rocznej opłaty od posiadania psów wynika z dynamicznego wzrostu cen towarów i usług, który przyczynił się do braku możliwości zbilansowania dochodów bieżących i wydatków bieżących Miasta” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. 

Dalej jest o inflacji, która wg GUS w październiku 2022 r. była wyższa o 1,8 proc. w stosunku do września i o 17,9 proc. niż przed rokiem. Rosną ceny, a więc i koszty utrzymania psich wybiegów. A te nie są małe. 

 – Rocznie to prawie 27 tys. zł. Tyle kosztuje koszenie i dosiewanie trawy oraz drobne naprawy – wylicza Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Na terenie miasta jest siedem psich wybiegów. Trzy powstały w tym roku: przy ul. Krogulskiego, Lewakowskiego, Kolbego. Koszt budowy to ponad 334 tys. zł. Planowane są kolejne, w rejonach ulic Jarowej i Pułaskiego.

To nie koniec wydatków. W Rzeszowie jest 347 koszy na psie odchody. Stoją w parkach i przy pasach drogowych. Ich utrzymanie to kolejne 33 tys. zł rocznie.

– W wyniku zmian podatkowych samorządy mają mocno ograniczone budżety. Tracimy dziesiątki milionów złotych, ale chcemy rozwijać infrastrukturę dla czworonogów, bo tego chcą mieszkańcy – podkreśla Artur Gernand. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Stąd propozycja podatku od posiadanego psa. Rzeszów chce wrócić do opłat, które zawieszono w 2008 roku. Bo nie jest to obligatoryjna danina, gminy same decydują, czy, a jeżeli tak, to jak duży to ma być podatek. Ministerstwo Finansów ustala górny limit, w przyszłym roku nie może przekroczyć 150,93 zł.

W Rzeszowie posiadanie psa ma kosztować 60 zł . – To 5 zł miesięcznie – precyzują urzędnicy. Jeżeli radni zagłosują na „tak”, podatek będzie obowiązywał od stycznia 2023 r.

Nie każdy musi go płacić. Z opłat zwolnione są m.in. osoby niepełnosprawne posiadające psa asystującego, seniorzy powyżej 65. roku życia prowadzący samodzielnie gospodarstwo domowe czy płatnicy podatku rolnego do dwóch psów.

Nie wiadomo, ile w Rzeszowie jest psów. Nikt nie prowadzi takiego rejestru. Statystycznie, 30 proc. Polaków ma w domu psa. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama