Czy pioruny mogą być pożyteczne? Jak wygląda łazik marsjański i co mogą zrobić nowoczesne roboty? Na te pytania i wiele innych odpowiedzi uzyskali uczestnicy Festiwalu Nauki, który w dniach 9-11 grudnia odbył się na Politechnice Rzeszowskiej.

Festiwal Nauk zorganizowała Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Partnerem strategicznym był firma ABB. Główną ideą Festiwalu była promocja nauki, przede wszystkim nauk ścisłych, kierunków politechnicznych oraz pokazanie, że świat wiedzy może być doskonałą przygodą, zabawą i pasją.

Łazik marsjański

Festiwal Nauki zorganizowano przy okazji jubileuszu 3 lat istnienia Fundacji Wspierania Edukacji, która prowadzi szereg działań oświatowych na rzecz dzieci, młodzieży oraz nauczycieli z Podkarpacia.

– Organizujemy wiele projektów edukacyjnych w regionie. Do tej pory uczestniczyło w nich ponad 27 tys. dzieci oraz młodzieży i choć to ogromna liczba chętnych wciąż jest więcej niż dostępnych miejsc. Dlatego we współpracy z naszymi partnerami, realizujemy inne działania promujące naukę i edukację poprzez zabawę. Jednym z nich jest Festiwal Nauki w Rzeszowie – mówi Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji.

Główne atrakcje podczas Festiwalu Nauki zapewniły firmy Pratt & Whitney Rzeszów, PZL Mielec oraz UTAS Krosno. Uczestnicy festiwalu mieli okazję przetestować m.in. nowoczesne symulatory lotów, na których odbyli szkolenia z podstaw pilotażu i sprawdzili swoje umiejętności w roli pilota szybowca.

Duże wrażenie na uczestnikach Festialu zrobiły też spotkania z robotami. Dzieci mogły zobaczyć łazik marsjański, a dzięki firmie ABB obejrzeć i przetestować nowatorskie roboty: IRB 460, najszybszy na świecie robot do paletyzacji oraz IRB 2600, służący do przeładunku maszyn oraz spawania, jak i jeden z najnowszych robotów firmy ABB – IRB 1200, który rysował na oczach uczestników Myszkę Miki.

Robot serwował oranżadę

Młodzi uczestnicy mogli również wykorzystać swoją energię grając w cymbergaja lub w kulki z inteligentnymi robotami. Dla orzeźwienia, robot na stanowisku FlexBeer serwował gościom festiwalu oranżadę.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Wiemy, jak ważna jest popularyzacja nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. Dlatego chętnie i aktywnie bierzemy udział w wydarzeniach, których celem jest podnoszenie poziomu wykształcenia najmłodszych – mówi Łukasz Drewnowski, kierownik sprzedaży robotyki w ABB.

Każdy dzień festiwalu podzielony był na panele: wykładowy, naukowy i warsztatowy, które opracowane były dla uczniów szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wykłady były prowadzone m.in. przez Radosława Brzózkę, znanego z popularnonaukowych programów TVP, pracowników naukowych Politechniki Rzeszowskiej, przedstawicieli uczelnianego Koła Naukowego ROBO oraz specjalistów ABB.

Zawody robotów

W trakcie Festiwalu poruszane były zagadnienia z chemii, optyki, mechatroniki i robotyki. Na zakończenie wydarzenia przeprowadzono zawody robotów w kategorii minisumo zorganizowane przez pomysłodawców Międzynarodowych Zawodów Robotów ROBO~motion. Wzięło w nich udział 11 drużyn.

Autonomiczne roboty, mające własną strategię ataków i uników, walczyły na ringu w postaci okręgu o średnicy 1 metra. Wygrywał ten, któremu udało się wypchnąć z ringu przeciwnika. Do finału weszły 4 drużyny: dwie z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu, jedna z Technikum w Zespole Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, jedna z Zespołu Szkół Technicznych im. E Kwiatkowskiego także z Rzeszowa.

Po najwyższe trofeum sięgnęła jedna z mieleckich drużyn, która do zawodów wystawiła robota „Puchacz”.

– Festiwal bardzo mi się podoba i chętnie wzięłabym udział w takim wydarzeniu w przyszłym roku. Takie imprezy są bardzo potrzebne, ponieważ prezentują wiele interesujących rzecz i pozwalają nauczyć się więcej się niż z książek lub w szkole – podsumowała Agnieszka, jedna z 6,5 tys. uczestników Festiwalu Nauki.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama