Reklama

Ks. Ireneusz Folcik i Zygmunt Solarski otrzymali tytuły „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa” podczas niedzielnej (18 stycznia) uroczystości w Filharmonii Podkarpackiej z okazji 661. rocznicy lokacji Rzeszowa.

Przyznanie tytułów dla ks. Ireneusza Folcika i Zygmunta Solarskiego są konsekwencją przyznania im wyróżnień przez Radę Miasta Rzeszowa. O ks. Folciku napisano: „Intelektualista, niestrudzony zwolennik dialogu, którego osobowość, szczere zaangażowanie oraz oddanie kapłańskiej misji, sprawiło, że stał się niekwestionowanym przywódcą duchowym kilku pokoleń rzeszowian”.

Ks. Ireneusz Folcik do 2014 r. był proboszczem parafii Świętego Józefa na Staromieściu.

Zygmunt Solarski, ps. „Pigmej”, to z kolei wytrwały przewodnik PTTK, popularyzator turystyki krajoznawczej, który przez kilkadziesiąt lat, dzięki swojej charyzmie, opartej na prawych wzorcach duchowych, kształtował postawy życiowe kilku pokoleń w odniesieniu do kultury, patriotyzmu i wartości moralnych.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zygmunt Solarski był organizatorem licznych spływów i rajdów.

Niedzielne uroczystości w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie uświetnił koncert zespołu „Opus Absolutus” z udziałem Vitolda Reka z Niemiec, Michela Cohena z Izraela, Tarasa Bakowskiego z Ukrainy, Pawła Kaczmarczyka i Dawid Fortuna z Polski. W foyer filharmonii będzie można obejrzeć wystawę zatytułowaną „Z pracowni Wiesława Grzegorczyka”.

19 stycznia 1354 roku król Kazimierz Wielki podarował nasze miasto dyplomacie i rycerzowi, swojemu bliskiemu współpracownikowi Janowi Pakosławicowi. Przyjął on nazwisko Rzeszowski. Od tego czasu zaczęła się historia naszego miasta.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama