Zdjęcie: materiały prasowe

Dwie rzeszowskie księgarnie wezmą udział w tegorocznej Nocy Księgarń. Będą warsztaty, spotkania z pisarzami i rabaty na książki. 

Noc Księgarń 2022 odbędzie się 7 października w ponad 150 księgarniach w 55 miastach. Akcja promująca czytelnictwo ma już czwartą odsłonę. Nocne święto literatury wspólnie z księgarniami i wydawcami organizuje dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa PWN).

W całym kraju będzie ponad 200 wydarzeń. W programie czytelnicy znajdą kiermasze, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, koncerty, spacery literackie, debaty, turnieje krzyżówek, wykłady, pokazy naukowe, konkursy i quizy literackie.

W tym roku w księgarniach będzie można potańczyć, pośmiać się podczas komediowych improwizacji literackich, posłuchać utworów Marii Konopnickiej w awangardowych interpretacjach muzycznych, potrenować jogę czy przygotować wegańskie przysmaki.

Część wydarzeń będzie można oglądać za pośrednictwem internetu, ale w tej edycji, jeszcze mocniej niż w poprzednich latach, organizatorzy zachęcają do spotkań na żywo, rozmów i wizyt w księgarniach.

– Pandemia zamknęła wielu z nas w domach, a jej długofalowym skutkiem jest to, że wolimy robić zakupy w internecie. Podczas Nocy Księgarń przypominamy czytelniczkom i czytelnikom, że księgarnie to nie tylko miejsca, w których kupujemy książki. To także lokalne centra kultury, miejsca spotkań i rozmów o literaturze. Takich, których nigdy nie zastąpi internet – mówi Anna Lubczyńska-Lafuente, prezes OSDW Azymut. 

Noc Księgarń to przede wszystkim kiermasze oraz spotkania z pisarkami i pisarzami. Księgarze i księgarki przygotowali specjalne oferty, rabaty, prezenty i konkursy dla odwiedzających. 

Podczas Nocy Księgarń nie zabraknie też ważnych i aktualnych tematów. W programie znalazły się m.in. rozmowy o współczesnej literaturze ukraińskiej dostępnej w języku polskim oraz nowych przekładach, które wkrótce trafią do rąk czytelników.

Co w Rzeszowie?

W Rzeszowie do Nocy Księgarń przyłączają się dwie księgarnie: Św. Pawła (ul. Jagiellońska 1 ) i Nova (ul. Kościuszki 4). W tej pierwszej o 18:00 zaplanowano spotkanie autorskie z Agatą Rusak, psycholog, psychoterapeutą, szkoleniowcem i autorką książki “Ona zraniona”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Każdy, kto 7 października kupi „Ona zraniona”, otrzyma 20-procentowy rabat, będzie on też przysługiwał na wszystkie produkty edycji Św. Pawła w godzinach 18:00-21:00. Odbędzie się również odbędzie się kiermasz książek (do 10 zł).

W księgarni Św. Pawła odbędą się także Nocne rozmowy o lękach Św. Pawła. Od godz. 19:15 do 20:15 przewidziano konferencję biblijną, a od 20:30 do 21:15 o radzeniu sobie z lękiem będzie mówić Iwona Tabulska.

Z kolei od 21:15 do 22:30 zaplanowano spotkanie „Czego boi się mistyk?”. S. Halina Skubisz będzie mówić o Wandzie Boniszewskiej, a od 22:30 do 23:00 przewidziano panel i promocję książki “Ukryta przed światem” i literatury związanej z mistyką edycji Św. Pawła.

W księgarni Nova zaś Noc Księgarń potrwa od 18:00 do 20:00. Dla dzieci warsztaty z budowy tratwy, stworzą pirackich bohaterów, rysunki zaś ozdobią tratwę. W programie wyprawa w poszukiwaniu pirackiego skarbu, czytanie książek i zagadki dla małych i dużych.

– Zrobimy też papierowe pirackie czapki z gazet dla dzieci – zapowiadają organizatorzy.

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma upominek. Tratwa oklejona rysunkami dzieci będzie potem wyposażeniem księgarni. W Novej otrzymacie także 25-procentowy rabat na książki (za wyjątkiem podręczników szkolnych), a do każdego zakupu dostaniecie upominek.

Program i listę księgarń, które biorą udział w Nocy Księgarń 2022, znajdziecie na stronie www.nocksiegarn.pl.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama