Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Rzeszowskie święto jazzu na światowym poziomie, czyli Rzeszów Jazz Festiwal,  tradycyjnie rozpocznie się w listopadzie. Na różnych scenach zobaczymy m.in. Wacława Zimpla, Q Ya Vy, czy Stanisława Soykę.

Zbliża się listopada, a więc i siódma odsłona Rzeszów Jazz Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Tomasz Drachus. Tegoroczna odsłona tej imprezy odbędzie się w dniach 6-18 listopada.  

Celem festiwalu niezmiennie jest pokazywanie i propagowanie w stolicy Podkarpacia szerokiego spektrum muzyki improwizowanej. Zgodnie z tradycją, festiwalowe koncerty będą odbywać się w różnych miejscach, do których klimatu dopasowywani są poszczególni artyści.

Bilety na wszystkie koncerty można kupić na stronie niezła-sztuka.pl, a także w cafe pubie Niezła Sztuka (ul. Sobieskiego 18, I piętro BWA).

Wacław Zimpel i Saagara

Zdjęcie: Materiały prasowe

Jazzowe święto w Rzeszowie rozpocznie się od koncertu wybitnego i cenionego klarnecisty Wacława Zimpla i indyjskiej grupy Saagara, którą tworzy pięciu wirtuozów: Giridhar Udupa, Bharghava Halambi, K Raja i Mysore N. Karthik. Na co dzień mieszkają w Bangalore, lecz występują w największych salach koncertowych świata (m.in. Carnegie Hall, Opera w Sydney).

Wacław Zimpel jest klasycznie wykształconym wirtuozem klarnetu, kojarzonym głównie ze sceną muzyki improwizowanej. W swoich projektach wielokrotnie odwoływał się już do tradycji i rytuałów muzycznych innych kultur. Światy, które spotykają się w Saagarze to staroindyjska muzyka karnatycka, charakteryzująca się niezwykle wysublimowanym systemem rytmicznym i melodycznym oraz muzyczna tradycja Europy.

Koncert zostanie połączony z wernisażem obrazów, które powstawały przez ostatnie trzy lata trwania festiwalu. Inauguracja festiwalu 6 listopada w BWA o godz. 20:00. Wystawa obrazów będzie dostępna do 13 listopada. Bilety na koncert można kupić w cenie 50 zł-70 zł .

Grupa Q Ya Vy z rodziną Torresów

Zdjęcie: Materiały prasowe

Następie 15 listopada w Undergroundzie (ul. Matejki 10) o 20:00  zagra zespół Q Ya Vy na pokładzie m.in. z Maciejem Sikałą i Jose Torresem. Ten zespół to jazz-rockowo-kubańska mieszanka wybuchowa.

Sercem i duszą zespołu są komponujący gitarzysta Q-rek (Mateusz Kurek) oraz saksofonista (barytonowy) Jacek Rodziewicz. Do współpracy zaprosili pianistę i klawiszowca Bartka Staszkiewicza, giganta saksofonu (tenorowego) Macieja Sikałę i rodzinę Torresów: perkusjonistę José, perkusistę Tomasza i basistę Filipa.

Q Ya Vy to zespół z wizją, którego siłą jest – poza kunsztem tworzących go muzyków – wielopokoleniowość (najstarszy członek zespołu urodził się w 1958 roku, najmłodszy – w 1990). Wszyscy razem proponują słuchaczowi porcję muzyki utrzymanej w tradycji pobudzającego jazz-rocka z mocnym i wyraźnym elementem latynoskim oraz z dbałością o dyscyplinę wykonawczą.

Bilety na ten koncert w cenie 45-55 zł.

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet

Zdjęcie: Materiały prasowe

Z kolei 16 listopada w Teatrze Maska o 20:00 zagra Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet. Grupa powstała w połowie lat 90. ub. wieku. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad.

Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijając jednak bardziej współczesnych osiągnięć. Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów.

Liderem formacji jest Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu – wybitny saksofonista (tenorowy i barytonowy), kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog, konferansjer. Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to „Real Jazz” (2005) oraz „Supercalifragilistic” (2007) – obie wydane przez BCD Records.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Bilety w cenie 50-60 zł.

Piotr Wyleżoł Trio ft. Andy Middleton

Zdjęcie: Materiały prasowe

Na 17 listopada także w Teatrze Maska zaplanowano o 20:00 koncert Piotr Wyleżoł Trio ft. Andy Middleton. Piotr Wyleżoł, liryk fortepianu, niezrównany improwizator, subtelny kolorysta, którego londyński miesięcznik „Blues&Soul” uznał za jednego z najbardziej niezwykłych talentów pianistyki europejskiej, prezentuje nowy album z autorskimi kompozycjami osadzonymi w tradycji jazzu i muzyki polskiej.

Talent Piotra Wyleżoła dostrzeżono już podczas studiów w Akademii Muzycznej w Katowicach – wkrótce dołączył do zespołów Janusza Muniaka i Jarka Śmietany. Przez kolejne lata Wyleżoł współpracował z czołowymi artystami polskiej i światowej sceny, m.in. Tomaszem Stańką, Urszulą Dudziak, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Nigelem Kennedym.

Piotr Wyleżoł występował na wszystkich kontynentach, był gościem renomowanych festiwali (Jazz Baltica, Leverkusener Jazz Tage, London Jazz Festival), zdobywał laury na prestiżowych konkursach, m.in. Jazz Juniors, Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej, Jazzie nad Odrą, Pomorskiej Jesieni Jazzowej, nagrał siedem autorskich albumów.

Bilety na koncerty w cenie 40-50 zł.

Zdjęcie: Materiały prasowe

Stanisław Soyka i jego Soyka Kolektyw

Na koniec festiwalu (18 listopada) w Plazie (al. Rejtana) o 19:00 zagra Stanisław Soyka i jego Soyka Kolektyw. Stanisław Soyka – śpiewak, instrumentalista, kompozytor – już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa o miłości i o jej braku, o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności.

W dorobku Soyki znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom.  Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy.

Tym razem z zespołem Soyka Kolektyw towarzyszyć mu będą Przemek Greger na gitarze elektrycznej i akustycznej, Zbyszek Uhuru Brysiak na instrumentach perkusyjnych, syn Kuba na perkusji, Antoni Gralak na trąbce.

Bilety na koncert w cenie 90-100 zł.

Wspomnienie Tomasza Stańki

Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News

W trakcie trwania festiwalu w Rzeszowie odbędzie się także jeszcze jedno jazzowe wydarzenie, którego organizatorem jest miasto. Chodzi o koncert pamięci Tomasza Stańki 12 listopada o 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

Dzień wcześniej (11 listopada) w Niezła Sztuka Caffe (I piętro BWA) odbędzie się otwarte spotkanie wspomnieniowe, podczas którego uczestnicy koncertu podzielą się swoimi wspomnieniami ze współpracy i znajomości z Tomaszem Stańko. Bezpłatne zaproszenia na koncert można odbierać od 5 listopada w siedzibie Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24).

(oprac. jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama