Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

W poniedziałek 1 sierpnia, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe. 

Syreny zostaną włączone o godz. 17:00 i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę. – Włączenie syren odbywa się w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania. Ma na celu upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz oddanie hołdu jego uczestnikom i ofiarom cywilnym – informuje Urząd Wojewódzki. 

Ponadto, 1 sierpnia w Rzeszowie odbędą się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizują je: Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki, wojewoda podkarpacki, prezydent Rzeszowa, dyrektor IPN w Rzeszowie, dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. 

Uroczystości odbędą się przed pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”. Początek o godz. 17:00. W programie: syrena alarmowa, podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu, przemówienia, apel poległych, składanie wieńców i wiązanek kwiatów oraz odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

O godz. 18:00 zaplanowano przed pomnikiem wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Obchody zakończy msza święta w kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja w intencji poległych i pomordowanych powstańców warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy. Msza rozpocznie się o godz. 19:00. 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie trwało 63 dni, zakończyło się klęską. Zginęło ok. 18 tys. powstańców, hitlerowcy wymordowali ok. 180 tys. ludności cywilnej.

Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez hitlerowców.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama