Zdjęcie: materiały prasowe

Interaktywne prezentacje, eksperymenty, laboratoria mobilne i wystawy – to atrakcje Pikniku Nauki i Techniki „Moc Odkrywców”, który 8 czerwca odbędzie się na terenie Politechniki Rzeszowskiej. 

Piknik „Moc Odkrywców” tym roku odbędzie się raz piętnasty. Osiem pierwszych edycji pikniku odbyło się w okolicach Zamku Lubomirskich i Radia Rzeszów. Od 2018 roku odbywa się na terenach Politechniki Rzeszowskiej. I tak też będzie w tym roku. 

„Moc Odkrywców” (ponad 70 stoisk) zaplanowano na 8 czerwca (sobota), od 11:00 do 18:30. Miasteczko piknikowe będzie czynne od 11:00 do 17:00 wokół budynku rektoratu PRz. Wykłady i część pokazów będzie w aulach i salach wykładowych (budynek V).

Na pikniku będą 4 strefy: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii, a w nich pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii, teatr wysokich napięć, symulator lotu, pokaz transformatorów Tesli, pojedynki wojów, zbrojnych czasów krucjat rycerstwa epoki Grunwaldu.

Koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej z Krakowa prezentować będą swój dorobek naukowy i popularnonaukowy.

Uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrują eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki.

W Pasażu Nauki odbędą się pokazy i warsztaty „Skalpel i nici” – tu będzie można poznać budowę i funkcję prawdziwych organów, a także spróbować swych sił podczas chirurgicznego szycia. Będą też pokazy chemiczne, eksperymenty z suchym lodem, strzały z moździerza, samozapłony i…. pokazy oraz degustacja specjałów kuchni molekularnej.

Wahadło Foucaulta jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych eksperymentów fizycznych. Ładny eksperyment jest sam w sobie bardziej wartościowy niż dwadzieścia wzorów wydobytych z naszych umysłów. Pokaz wielkiego 6-metrowego wahadła Foucaulta zapewnią przedstawiciele Uniwersytetu im. KEN z Krakowa.

Strefa Majsterkowicza to otwarta przestrzeń dla młodszej ekipy Fundacji As Kier z Czudca – tu cięcie piłą, wkręcanie, wiercenie, wbijanie gwoździ ciągle na warsztacie. Escape Room z zagadkami, stanowisko małych murarzy, a także budowania wież z klocków drewnianych to bardzo wyczerpujące warsztaty, po których będzie można odpocząć w strefie chillout.

Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji, od momentu, gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne.

Dlatego też Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny Pikniku Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej. Nie zabraknie niespodzianek dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki…

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W Pasażu Kultury i Sztuki będą warsztaty z malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i grafiką Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Natomiast na spotkanie z bohaterami filmów animowanych zaprosi Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy. Tutaj rodzice czy dziadkowie pokażą swoim dzieciom i wnukom ulubionych bohaterów sprzed lat. 

Japonia w Rzeszowie? A czemu nie? Spotkanie z Japonią umożliwi Fundacja Koi Koi. Inspiracją do utworzenia Fundacji stała się pasja oraz wieloletnia współpraca jej twórców z Japończykami.

Na Skwerze Historii królować będzie „Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego” – przeniesiecie się w czasy Grunwaldu, czyli rozkwitu średniowiecza. Zobaczycie też stroje, wyposażenie i broń z epoki. Dla ciekawych, gratką będzie możliwość przymierzenia hełmu czy dotknięcia zbroi, a także dość szeroki przegląd uzbrojenia używanego na przełomie XIV i XV wieku.

Dla fanów Robin Hooda udostępniony zostanie tor łuczniczy z replikami łuków dawnych, różnych typów i naciągów. Członkowie grupy chętnie też odpowiedzą na pytania odwiedzających – planowanych jest też kilka pojedynków między zbrojnymi.

Trebusz – drewniana demonstracja historycznej maszyny miotającej zajmującej ponad 30 m kw. z w pełni funkcjonującym ramieniem, umożliwiającym miotanie pocisków  (balony wypełnione wodą) na odległość 40 metrów. W trakcie użytkowania omawiana jest idea, jak podstawowa fizyka i mechanika potrafią rozpędzić obiekt posiadający masę. To z kolei jeden z wielu eksponatów Studenckiego Koła Fizyki „Bozon” krakowskiego AGH.

W salach wykładowych budynku (V) Politechniki Rzeszowskiej przygotowano także szereg atrakcji:

– godz. 13:00, 15:00 – w auli V2 pokazy chemiczne Koła Naukowego Chemików Esprit

– godz. 11:00-17:00 – w sali wykładowej V7 cyklicznie pokazy wysokich napięć KN MEGAVOLT & Teslacoil

– godz. 17:15  – w auli V1 – finałowy pokaz popularno-naukowy „Dźwiękowe iluzje, czyli jak nas słyszycie” – Paweł Pasterz & Małgosia Wilczak. 

Organizatorem „Mocy Odkrywców” jest firma Polimedia we współpracy z Politechniką Rzeszowską i stowarzyszeniem Ars Scientia. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama