Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News

W tym tygodniu w Rzeszowie rusza 8. edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. Jest w czym wybierać. 

8. edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w Rzeszowie, odbędzie się w dniach 6-8 czerwca na parkingu przy hali Podpromie, w pobliżu rzeszowskich bulwarów. Podczas tegorocznej odsłony festiwalu na scenie wystąpią: Pablopavo i Ludziki, Mikromusic, Smolik, Kev Fox, Wczasy, Żaneta Łabudzka oraz Marika.

FPM to jednak nie tylko same koncerty. Jednym ze stałych punktów tego wydarzenia są „Archiczwartki”. Festiwalowa odsłona „Archiczwartku” odbędzie się w czwartek (6 czerwca) o 17:00 w ratuszu. Gościem będzie Bolesław Stelmach, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki utworzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Stelmach nazywany jest „wirtuozem szkła i betonu”. To twórca wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych, który na swoim koncie ma także najważniejszą nagrodę przyznawaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich  – Nagrodę Honorową SARP.

Ciekawym wydarzeniem podczas FPM będą warsztaty linorytu, podczas którego uczestnicy wykonają własnoręcznie graficzną odbitkę na papierze lub torbie płóciennej. 
Warsztaty linorytu odbędą się w sobotę (8 czerwca) w godz. 17:00-20:00 na terenie na parkingu przy hali Podpromie. 

Podczas festiwalu będzie można również zobaczyć wystawę „Człowiek w przestrzeni”, która w niecodzienny sposób pozwala odkrywać przestrzeń miejską uchwyconą i zamkniętą w fotografiach wykonanych przy użyciu smartfona. Wystawa jest zbudowana z kodów QR, kryjących w sobie tajemnice architektoniczne Rzeszowa, Katowic, Lublina, Warszawy, Wrocławia, Innsbrucka oraz Kopenhagi. 

Podczas FPM na parkingu przy pojawią się też znane i lubiane food trucki, które zaserwują zarówno klasykę street foodu, jak i bardziej oryginalne dania europejskiej i światowej kuchni.

Po sobotnich koncertach odbędzie się też after party w postaci Silent Disco, gdzie będzie można się pobawić się do muzyki słuchanej przez słuchawki – do wyboru będzie kilka gatunków muzycznych, tak aby każdy mógł tańczyć do swojej ulubionej muzyki! Silent Disco rozpocznie się o godz. 22:30 na parkingu przy Podpromiu.

Festiwal co roku odbywa się w innym miejscu, które adaptowane jest specjalnie na potrzeby wydarzenia. Do tej pory FPM odbył się m.in. w starych halach fabryki Zelmer przy ul. Langiewicza, w hali obrabiarek PKP, a także na dziedzińcu zabytkowych kamienic przy al. Piłsudskiego 8-10 w Rzeszowie czy w fosie Zamku Lubomirskich.

Wybierane są miejsca nietypowe i zapomniane lub przeciwnie – znane i lubiane, które na czas trwania festiwalu wykorzystane są inaczej niż na co dzień. Ta idea ma służyć rewitalizacji i oswajaniu przestrzeni miejskiej oraz skłaniać do spojrzenia na miasto z innej niż zazwyczaj perspektywy.

Podczas festiwalu odbywają się plenerowe koncerty najważniejszych zespołów polskiej sceny alternatywnej. Podczas poprzednich edycji wystąpili m.in. Fisz Emade Tworzywo, Łąki Łan, Xxanaxx, Bokka, Fismoll, Skubas, Smolik, Mikromusic, Król, Baasch, Bownik.

Wstęp na wszystkie wydarzenia 8. FPM jest bezpłatny. 

PROGRAM 8. FESTIWALU PRZESTRZENI MIEJSKIEJ:

Czwartek (6 czerwca)

– godz. 17.00 – Archiczwartek – spotkanie z architekturą (ratusz)

Piątek (7 czerwca)

– godz. 14.00 – 23.00 – Food Trucki

– godz. 19.00 – Koncert: Pablopavo i Ludziki

– godz. 20.00 – Koncert: Mikromusic

– godz. 21.00 – Koncert: Smolik // Kev Fox

Sobota (8 czerwca) 

– godz. 12.00 – 2.00 – Food Trucki

– godz. 17.00 – Warsztaty Linorytu

– godz. 19.00 – Koncert: Wczasy

– godz. 20.00 – Koncert: Żaneta Łabudzka

– godz. 21.00 – Koncert: Marika

– godz. 22.30 – 2.00 – Silent Disco

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama