Zdjęcie: Urząd Miasta Rzeszowa

Pod pomnikiem Ofiar Komunizmu w Rzeszowie odbędą się dzisiaj (17 września) uroczystości 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 18:00 mszą świętą w kościele pw. Świętego Krzyża w (ul. 3 Maja 20) z udziałem pocztów sztandarowych i przedstawicieli różnych środowisk. Po nabożeństwie jego uczestnicy przejdą na Plac Śreniawitów pod Krzyż – pomnik Ofiar Komunizmu. Tam zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów. 

17 września 1939 roku, łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona dokonała zbrojnej napaści na wschodnie tereny Rzeczypospolitej. Wojska sowieckie wypełniły tym samym tajny pakt Ribbentrop–Mołotow, na mocy którego Polska miała zostać podzielona między ZSRR a III Rzeszę.

Po wkroczeniu do Polski żołnierze Armii Czerwonej dokonywali licznych zabójstw, grabieży i gwałtów. Po napaści aresztowano ponad 200 tys. Polaków, w tym oficerów, ziemian, urzędników państwowych i przedstawicieli inteligenckich zawodów. Z kolei masowe wywózki na Syberię dotknęły około 1 mln 350 tys. Polaków.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Konsekwencją 17 września były również późniejsze zbrodnie w Katyniu, Twerze i Charkowie, gdzie w sumie zamordowano około 22,5 tys. oficerów i policjantów.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama