Zdjęcie: Arkadiusz Andrejkow / andrejkow.pl

Rocznica 80. urodzin Tadeusza Nalepy przypada na 26 sierpnia 2023 r. To właśnie tego dnia odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu piosenek twórcy Breakoutu skierowany do dzieci i młodzieży.

KAROLINA MAJDAN-SOLECKA

W rodzinnym Zgłobniu, gdzie urodził się Tadeusz Nalepa, mieszkańcy wciąż podtrzymują pamięć o muzyku. W ubiegłym roku, w tamtejszej szkole podstawowej zorganizowano koncert, który związany był z nadaniem miejscowemu parkowi jego imienia.

Od 11 września 2022 r. zabytkowy park w Zgłobniu nosi imię Tadeusza Nalepy. Muzyk, choć całe swoje dzieciństwo i młodość spędził w Rzeszowie, to pochodzi z podrzeszowskiej wsi Zgłobień. Z inicjatywy mieszkańców, którzy chcieli uczcić jego imię i zasługi, został patronem lokalnego ogrodu spacerowego.

Utwory w różnych stylach

Obchody 80. urodzin artysty przypadają 26 sierpnia. Właśnie w tym dniu, w noszącym jego imię parku, odbędzie się impreza „Urodziny Nalepy”. Zorganizowany w ramach wydarzenia konkurs wokalny to pierwsza i jedyna taka inicjatywa w kraju. Ma on charakter ogólnopolski i jest skierowany do śpiewających dzieci i młodzieży.

Utwory, które skomponował Tadeusz Nalepa, dają możliwości ukazania warsztatu i talentu wokalnego ich wykonawców. Można je też interpretować na różnorakie sposoby i taka jest właśnie idea konkursu.

Zaprezentowane zostanie urodzinowe widowisko, w którym wezmą udział uczniowie, mieszkańcy Zgłobnia, ich sąsiedzi, zaproszeni goście oraz laureaci konkursu. Widzów czeka wiele artystycznych niespodzianek.

– Utwory artysty zostaną wykonane nie tylko w charakterystycznych dla niego stylach, ale pragnąc ukazać ich niezwykły wymiar – również na jazzowo, ludowo, a nawet przez kwartet smyczkowy i chór parafialny – mówi Tomasz Paulukiewicz, współorganizator wydarzenia, który w przeszłości współpracował z Nalepą.

Podczas uroczystości zostanie również odsłonięta tablica poświęcona muzykowi. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 10 lipca. Szczegóły na: www.urodzinynalepy.pl.

Tadeusz Nalepa urodził się w 1943 r. W latach 60. ub. w. założył zespoły Blackout i Breakout. Jego dziadek był skrzypkiem-prymistą, znanej i popularnej zgłobieńskiej kapeli. W Zgłobniu pochowani są nie tylko jego dziadkowie, ale i rodzice. Sam Nalepa spoczywa na warszawskich Powązkach. Artysta zmarł w Warszawie 4 marca 2007 roku.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama