81. rocznica likwidacji rzeszowskiego getta. Milczący Marsz Pamięci [FOTO]

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w marszu upamiętniającym 81. rocznicę likwidację rzeszowskiego getta. Uroczystości odbyły się w czwartek, 6 lipca. Zaczęły się na placu Ofiar Getta przy Kamieniu Pamięci.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Na Marsz Pamięci przyjechali m.in. potomkowie rzeszowskich Żydów z Francji i Holandii, za co dziękowała Grażyna Bochenek ze Stowarzyszenia Rajsze, organizatora marszu. – To symboliczne i poruszające, że z nami jesteście. Dziękujemy za przyjazd i za to, że czujecie się związani z miastem swoich dziadków i rodziców – mówiła Bochenek. 

W Marszu Pamięci brały udział także władze Rzeszowa na czele z wiceprezydent miasta Krystyną Stachowską i przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Decem. Wśród uczestników był także radny miasta Waldemar Szumny oraz przedstawiciele Okręgowej Izby Adwokackiej w Rzeszowie. 

Marsz wyruszył po godz. 18:00 w kierunki stacji kolejowej Rzeszów Staroniwa. To z niej, 7 lipca 1942 roku rozpoczęła się deportacja Żydów z rzeszowskiego getta. Tylko w lipcu w czterech transportach do obozu zagłady w Bełżcu wywieziono ok. 14 tys. Żydów. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Działy się rzeczy straszne i okrutne wobec których 80 lat później nie możemy i nie chcemy być obojętni – mówił Dariusz Pado ze Stowarzyszenie Rajsze.

Uczestnicy marszu przemierzyli trasę, jaką Żydzi pokonali na dworzec Rzeszów Staroniwa. Szli dzisiejszymi ulicami: Kopernika, Grunwaldzką, Matejki, Moniuszki, Cieplińskiego i Pułaskiego. Symbolami pamięci były czarne wstążki z imionami i nazwiskami rzeszowskich Żydów, afisze i szyldy przedwojennych żydowskich warsztatów, sklepów i stowarzyszeń.

Przed drugą wojną światową w Rzeszowie mieszkało ponad 13 tysięcy Żydów (ok. 30 procent mieszkańców). Przed rozpoczęciem przez Niemców eksterminacji, przebywało ok. 23 tys. Żydów. Akcja deportacyjna trwała do 13 lipca 1942 roku.

Do obozu w Bełżcu wywieziono około 10-12 tysięcy osób, ok. 2-3 tysiące hitlerowcy rozstrzelali w lesie pod Głogowem, a wielu innych straciło życie w samym getcie. Likwidację getta przeżyło tylko 200 Żydów. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama