Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Rzeszów dołączył do 9. Narodowego Czytania. Tym razem odbędzie się ono online z uwagi na epidemię koronawirusa. Tematem przewodnim będzie dobrze znany i lubiany dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna”.

9. Narodowe Czytanie (sobota, 5 września) odbędzie się pod hasłem „Urodziny Słowackiego”. Wybrane fragmenty twórczości romantycznego wieszcza będą czytać zaproszeni goście.

Ponadto, na miłośników dobrej lektury czekają także inscenizacje wybranego fragmentu „Balladyny” przez historyczną grupę rekonstrukcyjną ZBiR oraz gra mobilna „Zaginiona Korona”. W programie także premiera klipu muzycznego Pawła Steczkowskiego oraz cykl atrakcji online: tutoriale i quizy, m.in. zamki i legendy polskie, Korona Popiela. 

A co ze zwykłymi mieszkańcami, którzy zawsze też chętnie włączali się we wspólne czytanie? W tym roku do akcji mogą dołączyć online. Wystarczy, że nagracie fragment „Balladyny” i umieścicie go na swoim profilu na Facebooku z hasztagiem #RzeszówCzytaBalladynę.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna tak oznaczone nagrania będzie udostępniała na swojej facebookowej stronie od 5 do 11 września. 9. Narodowe Czytanie będzie dostępne 5 września na erzeszow.pl, wimbp.rzeszow.pl oraz na Facebooku WiMBP.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zaproponowany w tym roku przez Andrzeja Dudę, prezydenta RP, dramat do wspólnego czytania to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat ukończono w grudniu 1834 r., a wydano pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu.

Juliusz Słowacki połączył w „Balladynie” realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama