Zdjęcie: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Do Wojewódzkiego Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie trafiło 9 osób zarażonych wirusem tzw. świńskiej grypy.

Pacjenci do szpitala trafili 29 stycznia. U 9 osób stwierdzono wirusa AH1N1, tzw. świńskiej grypy. Jak poinformował szpital, 7 osób zostało już wypisanych do domu w pełni zdrowych. Natomiast dwie osoby są nadal hospitalizowane z objawami zapalenia płuc.

Wszystkich chorych umieszczono w izolatkach. Wstrzymano przyjęcia nowych pacjentów do Kliniki Kardiologii z Pododdziałem Ostrych  Zespołów Wieńcowych oraz  wprowadzono  zakaz odwiedzin pacjentów już tam przebywających.

– Została również przeprowadzona dezynfekcja oddziałów kardiologicznych oraz zastosowane wzmożone środki higieny osobistej przez personel medyczny tych oddziałów – poinformował szpital.

Dodatkowo od pacjentów, wobec których mogłaby zachodzić jakakolwiek obawa  o nosicielstwo  wirusa tzw. świńskiej grypy, został pobrany materiał do dalszych badań. Szpital w tej sprawie ściśle współpracuje z rzeszowskim sanepidem.

Na Podkarpaciu z każdym dniem przybywa chorych na grypę. Jak poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiego, w pierwszych trzech tygodniach stycznia zachorowało 3 384 osoby, z czego świńską grypę potwierdzono już u 19 pacjentów. W porównaniu z ub. r. to prawie 350 osób więcej.

Rosnąca liczba zachorowań na grypę spowodowała, że dostanie się do lekarza rodzinnego graniczy z cudem. Do przychodni są ogromne kolejki, na wizytę u lekarza można się zarejestrować dopiero pod koniec tygodnia.

Objawy, jak przy tradycyjnej grypie

Objawy tzw. świńskiej grypy są podobne, jak przy tradycyjnej grypie: brak apetytu, wysoka temperatura, ból gardła, ból mięśni, kaszel, dreszcze. W poważniejszych przypadkach grypy A/H1N1 dochodzą do tego nudności, poczucie dezorientacji a nawet omdlenia.

Aby uniknąć zakażenia wirusem A/H1N1, lekarze zalecają zachowanie higieny w okresie jesienno-zimowym. Nasz organizm poprzez obniżoną odporność jest wtedy szczególnie narażony na zainfekowanie.

Należy zwracać uwagę przede wszystkim na częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem, szczególnie po powrocie z miejsc publicznych i środków komunikacji miejskiej. Podczas przeziębienia powinniśmy używać jedynie chusteczek jednorazowych, a jeśli w domu jest osoba chora na grypę, myć ręce po kontakcie z przedmiotami, których dotykał zakażony wirusem.

Szczególnie osoby z grup podwyższonego ryzyka – powinny skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy grypy nie ustępują samoistnie po 3-4 dniach od ich wystąpienia.

(mak)

redakcja@rzeszow-news.pl

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama