Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Prawie 240 osób zgłosiło się już do dziewiątej edycji PKO Maratonu Rzeszowskiego, który odbędzie się 3 października. Biegowi towarzyszyć będzie akcja charytatywna „Biegnę dla Julii i Patrycji”.

Maraton odbędzie się w formule hybrydowej. Zawodnicy wystartują w niedzielę, 3 października, o godz. 9:00, na trasie wzdłuż rzeki Wisłok na trzech pętlach o długości ok. 14 km. Towarzyszyć im będzie, m.in. 7. PKO Sztafeta Maratońska.

9. PKO Maraton Rzeszowski odbędzie się w dwóch odsłonach – zdalnej i stacjonarnej. W zeszłym roku – w związku z drugą falą pandemii koronawirusa – maraton miał wyłącznie formułę wirtualną.

– Cieszymy się, że po rocznej przerwie znów na ulicach miasta pojawią się biegacze i kibice, na których czeka wiele atrakcji – mówi Aleksander Puła, dyrektor Makroregionu Korporacyjnego w PKO Banku Polskim.

Imprezę otworzy Sebastian Chmara, ambasador programu „PKO Biegajmy Razem”, były lekkoatleta, halowy mistrz świata w siedmioboju z 1999 r. oraz halowy mistrz Europy z 1998 r. W wydarzeniu weźmie udział także Matylda Kowal, biegaczka, dwukrotna olimpijka – z Londynu oraz Rio de Janeiro, która poprowadzi rozgrzewkę dla wszystkich zawodników.

Na 10 dni przed startem udział zgłosiło ok. 240 osób (bieg indywidualny), a także ok. 200 członków drużyn biegowych (bieg sztafetowy). – Liczba sztafet jest porównywalna do tej z lat poprzednich i prawdopodobnie finalnie będzie nawet większa niż ostatnio – przewiduje Mirosław Wierzbicki, prezes Stowarzyszenia Rzeszów Biega (organizator zawodów).

Trwają jeszcze zapisy zawodników chętnych na bieg indywidualny. Wszyscy chętni mogą dołączyć do zawodów w formule wirtualnej. Trzeba pamiętać, że dystans maratonu można podzielić maksymalnie na dwa odcinki o długości półmaratonu.

Podstawą do klasyfikacji danego zawodnika będzie przesłanie dowodów biegu – prawidłowy plik .gpx lub .tcx, zdjęcia albo zrzut ekranu zapisu biegu. Trasę należy pokonać między 12 września a 10 października.

„Biegnę dla Julii i Patrycji”

Uczestnicy 9. PKO Maratonu Rzeszowskiego mogą wziąć udział w akcji charytatywnej „Biegnę dla…” i pomóc chorej Julii oraz Patrycji. Wystarczy, że do koszulki startowej przypną kartkę z napisem „Biegnę dla Julii i Patrycji” i dotrą z nią do mety.

Organizatorem akcji jest Fundacja PKO BP Polskiego, która w zamian za zaangażowanie biegaczy, przekaże pieniądze na rzecz beneficjentek.

Julia ma prawie 3 lata. Urodziła się z wadami genetycznymi zwanymi zespołem Larsena, ma wrodzone zwichnięcia wielu stawów, skrócone kości ramienne. Dziewczynka pilnie potrzebuje operacji skrzywionego kręgosłupa, który uciska narządy wewnętrzne, utrudniając oddychanie oraz operacji nóżki. Julią opiekuje się Fundacja SięPomaga.

15-letnia Patrycja ze względu na zwichnięcie stawów biodrowych wymaga leczenia chirurgicznego. Dziewczynka urodziła się z m.in. zespołem Downa i wymaga wielokierunkowej rehabilitacji oraz potrzebuje rowerka trójkołowego. Patrycja jest podopieczną Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama