Remigiusz Caban został odwołany z funkcji dyrektora Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Na jego miejsce typowani są dwaj byli dyrektorzy „Siemaszki” Jan Nawara oraz Przemysław Tejkowski.
Dlaczego Zarząd Województwa Podkarpackiego odwołał Cabana?
– Powodem odwołania jest naruszenie przez niego przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem dyrektora. Odstąpienie od realizacji umowy zawartej z organizatorem, określającej warunki organizacyjno – finansowe działalności Teatru, oraz program jego działania – sumuje Tomasz Leyko, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego. Według niego to wystarczające powody by dyrektora „Siemaszki” odwołać przed zakończeniem dyrektorskiego kontraktu. Caban podpisał go w 2011 roku i miał obowiązywać przez pięć lat – do 2016 r.
By odwołać Remigiusza Cabana, zarząd województwa musiał postępować w myśl zapisów ustawy z 1991 roku. O opinie wcześniej poprosił ministra kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, związki zawodowe działające w teatrze oraz stowarzyszenia zawodowe i twórcze.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało zdecydowanie negatywną opinię na temat planów odwołania Remigiusza Cabana. Przeciwne odwołaniu było też Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. W jego opinii nie zachodzą przesłanki uzasadniające wszczęcie procedury odwoławczej. Negatywna opinia przyszła również z Towarzystwa Kultury Teatralnej. Towarzystwo poinformowało, że nie widzi podstaw do odwołania Cabana.
– Ze Związku Artystów Scen Polskich przyszło pismo z informacją, że „…nie może obecnie wydać formalnej opinii w tej kwestii..”. Ponadto do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło stanowisko zarządu Krakowskiego Oddziału ZASP, zdecydowanie popierające odwołanie dyrektora Cabana – twierdzi Leyko.
Za odwołaniem Cabana była również zakładowa „Solidarność” działająca w Teatrze im. W. Siemaszkowej. „Solidarność” wystawiła także negatywną opinię na temat działalności Remigiusza Cabana.
Dyrektor Remigiusz Caban, na wtorkowym spotkaniu z pracownikami w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej, powiedział, że nie zgadza się z decyzją zarządu. Zapowiedział, że decyzję o odwołaniu zaskarży do sądu. Na jego następcę typowani są dwaj byli dyrektorzy „Siemaszki”: Jan Nawara odwołany z tej funkcji w 2002 roku oraz Przemysław Tejkowski, odwołany w 2011 roku.
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.







![Pożar hali w zakładzie produkcyjnym na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/pozar-czudec1-218x150.jpg)

![„Oszukać przeznaczenie” – wersja podkarpacka. Potężne drzewo runęło na auto [WIDEO Z WNĘTRZA POJAZDU] drzewo spadło na samochód podkarpacie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/03-oszukac-przeznaczenie-podkarpacie-widacz-e1764462195598-218x150.jpg)

![Prezydent Nawrocki: dzięki takim miejscom, jak hub logistyczny na Podkarpaciu, możliwa jest obrona Ukrainy [FILM & ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/001_Prezydent_Karol_Nawrocki_wizyta_port_Rzeszow_Jasionka_i_POLLOGHUB_20251202_MWB20055-218x150.webp)



![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-218x150.jpg)
![Nowy dziecięcy OIOM w Rzeszowie otwarty. To jedyne takie miejsce na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/otwarcie-oiom-rzeszow-218x150.jpg)
![Budowa nowej drogi ekspresowej na Podkarpaciu coraz bliżej. Trasa ułatwi dojazd do S19 [MAPA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/droga-ekspresowa-pogladowe-218x150.jpg)

![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)





![Stare rury na Podwisłoczu muszą zniknąć. Rzeszów modernizuje sieć ciepłowniczą [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/Projekt-bez-nazwy-3-2-218x150.jpg)










![Kończy się sezon turystyczny w Zamku w Łańcucie. Czeka tam wyjątkowa atrakcja [ZDJĘCIE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/muzeum-zamek-lancut-storczyk-218x150.jpg)








![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-324x235.jpg)