Będzie ona poświęcona wczesnej diagnostyce i rozpoznaniu raka gruczołu krokowego. Specjaliści będą dostępni w sobotę (18 września) w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie.
W środę (15 września) obchodzony jest Europejski Dzień Prostaty ustanowiony w 2006 roku przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. To dzień potrzebny, aby głośno mówić i zwiększyć świadomość społeczeństwa – zwłaszcza mężczyzn – o potrzebie wykonywania badań profilaktycznych w kierunku przerostu gruczołu krokowego i jego nowotworu.
Z tej okazji Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie 18 września organizuje „białą sobotę” poświęconą wczesnej diagnostyce i rozpoznaniu raka gruczołu krokowego. Specjaliści Podkarpackiego Ośrodka Leczenia Raka Gruczołu Krokowego będą dostępni w przyszpitalnej poradni urologicznej przy ul. Szopena 2 w godz. 10:00-14:00.
“Biała sobota” jest dla mężczyzn od 45. roku życia w przypadku stwierdzonego w najbliższej rodzinie nowotworu prostaty oraz mężczyzn po 50. roku życia. Urolodzy będą analizować dostarczone przez pacjentów wyniki badań i badań fizykalnych, a w przypadku wskazań także zleceniu dodatkowych badań laboratoryjnych i obrazowych.
Dodatkowe informacje pacjenci mogą uzyskać pod numerami telefonów: 17 866 62 68 lub 880 333 328.
Czym jest prostata?
To niewielki narząd wielkości kasztana, poniżej pęcherza i otaczający cewkę moczową. Jego przerost powoduje uczucie parcia na pęcherz, trudności w oddawaniu moczu, zwężenie jego strumienia i zaburzenia erekcji. Łagodne powiększenie stercza jest jednym z najczęstszych schorzeń wieku dojrzałego, z czasem może przekształcić się w nowotwór.
Choroba przez długi czas może jednak przebiegać bezobjawowo. Często dopiero tak niepokojące sygnały jak obecność krwi w moczu, nasieniu, bóle w okolicy krocza czy zatrzymanie moczu, skłaniają do wizyty u lekarza.
Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce pośród nowotworów będących przyczyną zgonów u mężczyzn w Polsce. Aż 10 procent mężczyzn po 50. roku życia jest zagrożonych rozwojem tej choroby, a z wiekiem prawdopodobieństwo zachorowania rośnie. Czynnikami ryzyka są także rodzinne obciążenie chorobą, otyłość i dieta obfitująca w tłuszcze.
Jednak wcześnie wykryty rak prostaty pozwala na podjęcie właściwej terapii, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Aby zmniejszyć szanse na zachorowanie, wystarczy wykonać nieskomplikowane badania u specjalisty i pomiar antygenu swoistego dla prostaty PSA. Obecnie pomiar PSA można za darmo można zrealizować z programu Profilaktyka 40+.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.






![Gigantyczny pożar i katastrofa samolotu przy granicy z Podkarpaciem. Trwa walka z żywiołem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-roztocze-218x150.jpg)


![Wielki pożar lasu na Podkarpaciu. W akcji gaśniczej pomógł dron [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-cewkow-3-218x150.jpg)



![Tusk w Rzeszowie. Premier ogłosił, że Polska i Ukraina zbudują “armadę dronową” [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/expo-ukraina-rzeszow-tusk-2-218x150.jpg)




![Biblioteka Nowa, czyli „MAKI”. Prezydent Fijołek ogłasza plany wielkiej inwestycji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/biblioteka-nowa-218x150.jpg)

![Kierowca z Rzeszowa pójdzie w ślady Roberta Kubicy? Wielka szansa Igora Polaka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/igor-polak-formula4-218x150.jpg)
![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)







![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)
![Ranking liceów i techników 2026. Jak wypadły rzeszowskie szkoły? [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/technikum-liceum-rzeszow-218x150.jpg)


![Rzeszów rozdaje pieniądze na zabytki. Kto dostał dotacje i ile? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zabytki-rzeszow2026-218x150.jpg)


![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)





![Nowy mural lotniczy w Rzeszowie. W tle ważna inwestycja w przyszłość uczniów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/mural-lotniczy-rzeszow-5-218x150.jpg)



