Francuski “The Nameless Woman, The story of Jeanne & Baudelaire” i japoński “A White Bird” z selekcji Festiwalu On Art zobaczycie w piątek (17 czerwca) w Letnim Ogródku Kulturalnym przy Estradzie Rzeszowskiej.
Letni Ogródek Kulturalny to cykl bezpłatnych wydarzeń, m.in. koncertów i filmów, na placu przy budynku Estrady Rzeszowskiej. W piątek (17 czerwca) o godz. 20:00 zobaczycie dwa filmy z selekcji Festiwalu On Art: francuski “The Nameless Woman, The story of Jeanne & Baudelaire” i japoński “A White Bird”.
“Nameless Woman” w reżyserii Régine Abadia to dokument o Jeanne – ciemnoskórej muzie i wieloletniej partnerce Charlsa Baudelairea, francuskiego poety i krytyka, prekursora symbolizmu i całej poezji nowoczesnej XX wieku. Rasistowskie poglądy biografów i historyków dosłownie wymazały ją z życia poety. Film trwa niespełna godzinę.
A “White Bird” to z kolei film dokumentalny o niewidomym pasjonacie sztuki, który regularnie odwiedza galerie i muzea prosząc przypadkowe osoby, by opisały mu to, co widzą i czują (czas trwania 51 minut).
Festiwal On Art odbywa się jednocześnie w wielu miastach Polski, m.in. na terenie Muzeum Narodowego, Łazienek Królewskich, Łódzkiego Domu Kultury, Zamku Królewskiego. Festiwal ma formułę kin letnich i trwa ponad dwa miesiące. Organizuje go Fundacja Rozwoju Kinematografii, promująca kino polskie i europejskie.
Fundacja zrealizowała już ponad 100 wydarzeń filmowych dla około 100 tysięcy widzów. Filmy w Rzeszowie zobaczycie w językach oryginalnych z napisami w języku angielskim.
oprac. (ram)
redakcja@rzeszow-news.pl




![Dwa pożary samochodów w Rzeszowie jednego dnia. Strażacy gasili kolejne auto [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/pozar-samochodu-rzeszow2-218x150.jpg)


![Gigantyczny pożar 250 bel słomy. Poszły z dymem mimo wielogodzinnej walki strażaków [ZDJĘCIA] pożar słoma baloty](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Raclawowka-pozar-balotow-slomy-07-1-218x150.jpg)








![Ponad kilometr nowej nawierzchni i podwójne zastosowanie. Jasionka gotowa na przyjęcie większej liczby samolotów [ZDJĘCIA] jasionka](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/jasionka-3-218x150.jpg)


![Nalot na kierowców w Rzeszowie. Policja walczy z hałasem, ale naruszeń… nie stwierdzono [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/cichy-rzeszow0-218x150.jpg)
![Pekao Rzeszów Bike Festival 2026. Najlepsi stanęli na podium [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/IMG_8221-218x150.jpg)
![35. Rajd Rzeszowski 2026. Wielkie ściganie wraca na Podkarpacie. Znamy trasę i program [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Rzeszowski-2025-fotMaciejNiechwiadowicz0-218x150.jpg)
















![Rzeszów Breakout Days 2026. Koncerty i muzyczna podróż śladami Tadeusza Nalepy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/rzeszow-breakout-days2025-218x150.jpg)






