Ambasador Uzbekistanu, Armisaid Agzamkhodjaev spotkał się w Rzeszowie z wojewodą podkarpacką Teresą Kubas-Hul oraz marszałkiem Władysławem Ortylem. W przypadku obu spotkań, rozmowy dotyczyły współpracy podkarpacia z Uzbekistanem.
Współpraca międzynarodowa na horyzoncie
Pierwsza wizyta ambasadora Uzbekistanu na Podkarpaciu od objęcia przez niego funkcji szefa misji dyplomatycznej w Polsce była okazją do omówienia możliwości rozwoju współpracy międzynarodowej. Podczas spotkań z wojewodą Teresą Kubas-Hul oraz marszałkiem Władysławem Ortylem dyskutowano o przyszłych projektach gospodarczych, inwestycyjnych oraz kulturalnych, które mogą zacieśnić więzi między regionami.
Podkarpacie – otwarte na współpracę
Marszałek Ortyl zaznaczył, że Województwo Podkarpackie jest otwarte na współpracę, szczególnie w dziedzinie przemysłu lotniczego i nowych technologii, rolnictwa, ale też turystyki.
– Uzbekistan to kraj o wspaniałych tradycjach i kulturze, z dużym potencjałem rozwoju współpracy gospodarczej – podkreślił marszałek.
Zdjęcia: PUW RzeszówSurkhandarya – kluczowy partner gospodarczy
Podczas spotkania poruszono również kwestię ewentualnego udziału przedsiębiorców z Podkarpacia w misji do Uzbekistanu. Ambasador zaproponował Region Surkhandarya położony w południowej części Uzbekistanu, graniczący z Afganistanem ze stolicą w Termez jako najbardziej zbliżony pod względem gospodarczym do Podkarpacia z podobnym położeniem przygranicznym, niezwykle cennym pod względem logistycznym oraz bardzo dobrze skomunikowanym poprzez sieć kolejową z państwami Azji.
Bądź na bieżąco.
Historia i kultura w tle współpracy
Ważnym punktem spotkania były także nawiązania do wspólnej historii. Ambasador przypomniał o szlaku Armii Andersa, który przebiegał przez Uzbekistan, oraz o polskich żołnierzach, których miejsca spoczynku są otaczane szacunkiem przez władze uzbeckie. Ambasador wspomniał także o znanej polskiej piosenkarce Annie German, która cieszyła się ogromną popularnością w Uzbekistanie.
Spotkanie z wojewodą Teresą Kubas-Hul
Podczas wizyty poruszono temat współpracy gospodarczej i inwestycyjnej między Uzbekistanem a województwem podkarpackim. Rozmowy dotyczyły także możliwości wspólnych inicjatyw kulturalnych, które mogą przyczynić się do lepszego poznania obu krajów. W spotkaniu wzięli również udział: Mirzokhid Alikulov, kierownik Wydziału Współpracy Handlowej i Gospodarczej Ambasady oraz dyrektor Biura Wojewody Jerzy Tabin.
Zdjęcia: PUW RzeszówPerspektywy na przyszłość
Wizyta ambasadora Uzbekistanu na Podkarpaciu to z pewnością początek nowej ery współpracy między Polską a Uzbekistanem. Dalsze działania mogą zaowocować zarówno wymianą kulturalną, jak i zacieśnieniem więzi gospodarczych, co z kolei może przynieść korzyści obu regionom w wielu dziedzinach.
(oprac. MU)
Czytaj więcej:
Co z pieniędzmi na leczenie nowotworów na Podkarpaciu? Szpitale w Rzeszowie i Brzozowie czekają
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.




![Czołowe zderzenie i dwie kobiety w szpitalu. 51-latek wjechał wprost na nie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/wypadek-lopuszka-wielka1-kpp-przeworsk-218x150.jpg)

![Sześć osób w szpitalu po zatruciu czadem. Dramatyczna interwencja strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/sedziszow-mlp-czad-ospsedziszowmlp2-218x150.jpg)


![Straż pożarna postawiona na nogi. Płonęły budynki gospodarcze [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-8-218x150.jpg)







![Trwa obracanie “Karpatki”. Wkrótce drążenie drugiej nawy tunelu na S19 Rzeszów Płd. – Babica [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/karpatka-s19-2026styczen-218x150.jpg)


![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)

![Czy Rzeszów stał się miastem apartamentowców? To oferują najdroższe mieszkania w mieście [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-1-2-218x150.jpg)











![Zamek w Łańcucie otwiera sezon. Możecie już podziwiać turystyczną perełkę Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zamek-lancut-zima1-218x150.jpg)





















