Prokuratura Rejonowa w Łańcucie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Marcelemu D., byłemu kierownikowi urzędów skarbowych w Jarosławiu i Łańcucie. Śledczy zarzucają mu m.in. łamanie praw pracowniczych.
Według ustaleń prokuratury, jego działania miały doprowadzić do dramatycznych konsekwencji – jeden z pracowników miał targnąć się na życie.
Fala upokorzeń i strachu w urzędzie
Z ustaleń śledztwa wynika, że Marceli D., pełniąc funkcje kierownicze w dwóch urzędach skarbowych, przez długi czas stosował wobec podwładnych działania o charakterze mobbingowym. Jak podaje prokuratura, miały one polegać na systematycznym upokarzaniu, zastraszaniu, nierównym traktowaniu oraz używaniu wulgaryzmów wobec pracowników.
Zeznania świadków, wewnętrzna dokumentacja urzędów i opinie biegłych potwierdzają, że w miejscu pracy panowała atmosfera lęku i poniżenia. Prokuratura wskazuje, że sposób zarządzania oskarżonego miał charakter represyjny i naruszał podstawowe prawa pracownicze.
Bądź na bieżąco.
Tragiczne skutki mobbingu
Śledczy ustalili, że konsekwencje zachowań byłego kierownika były dramatyczne. Według prokuratury, działania mogły doprowadzić jednego z jego podwładnych do targnięcia się na własne życie. To właśnie ten wątek – jak podkreślają śledczy – stanowił kluczowy element w postępowaniu dowodowym.
Akt oskarżenia obejmuje trzy zarzuty: przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego (art. 231 §1 kk), naruszenie praw pracowniczych (art. 218 §1a kk) oraz znęcanie psychiczne (art. 207 §1 i 3 kk). W świetle tych przepisów Marcelemu D. grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Sprawa trafiła już do Sądu Rejonowego w Łańcucie, który zdecyduje o dalszym losie oskarżonego.
Czytaj więcej:
Wzrost liczby wypadków przy pracy na Podkarpaciu. W pół roku ucierpiało blisko 1300 osób
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.






![Sześć osób w szpitalu po zatruciu czadem. Dramatyczna interwencja strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/sedziszow-mlp-czad-ospsedziszowmlp2-218x150.jpg)


![Straż pożarna postawiona na nogi. Płonęły budynki gospodarcze [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-8-218x150.jpg)





![Wielka inwestycja przy najstarszej strefie ekonomicznej na Podkarpaciu. Będzie nowa droga przy lotnisku [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/mielec-strefa-ekonomiczna1-218x150.jpg)


![Trwa obracanie “Karpatki”. Wkrótce drążenie drugiej nawy tunelu na S19 Rzeszów Płd. – Babica [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/karpatka-s19-2026styczen-218x150.jpg)

![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)

![Czy Rzeszów stał się miastem apartamentowców? To oferują najdroższe mieszkania w mieście [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-1-2-218x150.jpg)











![Zamek w Łańcucie otwiera sezon. Możecie już podziwiać turystyczną perełkę Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zamek-lancut-zima1-218x150.jpg)






![Wielkie zmiany w Śródmieściu w Rzeszowie. Zakaz dla samochodów, zielone światło dla pieszych [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/srodmiescie-zmiany-rzeszow2-218x150.jpg)




![Wielka inwestycja przy najstarszej strefie ekonomicznej na Podkarpaciu. Będzie nowa droga przy lotnisku [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/mielec-strefa-ekonomiczna1-324x235.jpg)