W poniedziałek po emocjonującej dyskusji radni sejmiku województwa podkarpackiego zdecydowali o przyznaniu byłemu prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Jakie padły argumenty?
Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl poinformował, że kapituła odznaczenia pozytywnie zaopiniowała kandydaturę. Podczas wystąpienia marszałka radni KO oraz obecni na sali przedstawiciele KOD trzymali plansze z napisami: „Zero zasług, zero zasad” oraz „Łamanie konstytucji to nie zasługa”.
Andrzej Duda z honorową odznaką
Jeszcze przed rozpoczęciem debaty Jolanta Kaźmierczak z klubu KO wnioskowała o zdjęcie tego punktu z porządku obrad. Argumentowała, że taki wniosek powinien zostać przyjęty „w atmosferze konsensusu”. Dodała, że Andrzej Duda m.in. łamał konstytucję.
Prawnik obsługujący sejmik zwrócił jednak uwagę, że wniosek radnej nie może być rozpatrywany ze względów formalnych, ponieważ powinien zostać zgłoszony przed rozpoczęciem obrad.
Przedstawiając uchwałę, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl poinformował, że kapituła odznaczenia pozytywnie zaopiniowała kandydaturę. Jego zdaniem wyróżnienie to stanowi uhonorowanie dekady intensywnego wsparcia dla regionu ze strony byłego prezydenta.
“Wielokrotnie odwiedzał Podkarpacie, spotykając się z mieszkańcami”
Ortyl podkreślił, że Andrzej Duda w czasie 10 lat swej misji wielokrotnie odwiedzał Podkarpacie, spotykając się z mieszkańcami oraz przedstawicielami samorządów. – Odwiedził wszystkie powiaty naszego województwa – dodał. Marszałek zaznaczył również, że były prezydent zaangażował się w otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz dialog z mniejszością żydowską.
– Aktywnie promował potencjał gospodarczy regionu, m.in. obejmując patronatem wszystkie edycje Kongresu 590 w Jasionce. Zapraszał do nas wybitnych specjalistów z różnych dziedzin gospodarki – mówił marszałek.
Wskazał również na strategiczne inicjatywy, takie jak szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Łańcucie (2016 r.) oraz powołanie Forum Regionów Trójmorza, co przełożyło się na rozwój trasy Via Carpatia, która biegnie przez Podkarpacie.
Protest KO
Podczas wystąpienia marszałka radni KO oraz obecni na sali przedstawiciele KOD trzymali plansze z napisami: „Zero zasług, zero zasad” oraz „Łamanie konstytucji to nie zasługa”.

Podczas kilkugodzinnej dyskusji szef klubu KO Krzysztof Kłak argumentował, że dotychczas odznakę otrzymywały osoby silnie związane z regionem. Zarzucił marszałkowi partyjny nepotyzm. – Pan nie jest hrabią podkarpackim, tylko marszałkiem – stwierdził. W ocenie Kłaka, Andrzej Duda najbardziej skłócił Polaków i łamał ustawę zasadniczą.
Uchwały broniła posłanka PiS Ewa Leniart, była wojewoda podkarpacki. Podkreśliła ona osobiste zaangażowanie Andrzeja Dudy we wsparcie regionu po wybuchu wojny w Ukrainie. Według Bronisława Barana (KO), wizyty Dudy były jedynie elementem rutynowych obowiązków i nie przyniosły „nadzwyczajnych efektów”.
Ostatecznie w głosowaniu za przyjęciem uchwały było 21 radnych, przeciw 9, dwoje radnych wstrzymało się od głosu. W 33-osobowym sejmiku klub PiS dysponuje 21 mandatami, KO – 6, a PSL-TD – 4. Dwóch radnych pozostaje niezrzeszonych. (PAP)
Czytaj więcej:
Parkingowy chaos przy Hali Podpromie w Rzeszowie. “To problem w całym centrum miasta” [ZDJĘCIA]
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.






![Gigantyczny pożar i katastrofa samolotu przy granicy z Podkarpaciem. Trwa walka z żywiołem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-roztocze-218x150.jpg)


![Wielki pożar lasu na Podkarpaciu. W akcji gaśniczej pomógł dron [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-cewkow-3-218x150.jpg)
![Rzeszowskie Juwenalia wystartowały. Barwny korowód studentów przejął miasto [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/juwenalia-korowod-2026-15-218x150.jpg)




![Rusza przebudowa na DW 987, będą utrudnienia. Dwa nowe mosty na mapie Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/mosty-czarna-sedziszowska6-218x150.jpg)




![Kierowca z Rzeszowa pójdzie w ślady Roberta Kubicy? Wielka szansa Igora Polaka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/igor-polak-formula4-218x150.jpg)
![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)







![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)
![Ranking liceów i techników 2026. Jak wypadły rzeszowskie szkoły? [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/technikum-liceum-rzeszow-218x150.jpg)


![Rzeszów rozdaje pieniądze na zabytki. Kto dostał dotacje i ile? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zabytki-rzeszow2026-218x150.jpg)


![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)

![Rzeszów Bramą Karpat. Wielki festiwal, Bieszczady i legenda punk rocka w Hali Podpromie [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/ksu-wikipedia-218x150.jpg)

![Rzeszowskie Juwenalia 2026 wystartowały. Tłumy studentów i koncertowy maraton [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/juwenalia-2026-dzien1-an-24-218x150.jpg)




![Rusza przebudowa na DW 987, będą utrudnienia. Dwa nowe mosty na mapie Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/mosty-czarna-sedziszowska6-324x235.jpg)