Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

Czy aborcja bezpieczna? Czy aborcja farmakologiczna jest dobrym wyborem? Ile kosztuje? – na te i wiele innych pytań w najbliższą sobotę 9 lutego w Rzeszowie odpowiedzą działaczki Aborcyjnego Dream Team.

Zrobiło się o nich głośno rok temu, gdy trzy działaczki ADT – Natalia Broniarczyk, Karolina Więckiewicz i Justyna Wydrzyńska – na okładce „Wysokich Obcasów” (dodatek do „Gazety Wyborczej) wystąpiły w koszulkach z napisem „Aborcja jest OK”.

Okładka wywołała sporo kontrowersji. Kobiety były krytykowane, co zrozumiałe, nie tylko przez obrońców życia, ale również przez kobiety walczące o prawa do legalnej aborcji. „Aborcja nie jest OK, bo rodzi strach, wątpliwości i w końcu smutek” – komentowały zwolenniczki legalnej aborcji, dodając, że koszulkowa akcja wyrządziła więcej szkody. 

Aborcyjny Dream Team nie zraził się. „96 proc. kobiet robi aborcję z powodów osobistych, a nie ze względu na zdrowie lub gwałt. Przestańmy to ukrywać” – mówiła Karolina Więckiewicz we wspomnianych „Wysokich Obcasach”. ADT jeździ po Polsce i z kobietami rozmawia o aborcji farmakologicznej.

„Mówimy, że jest legalna, bezpieczna i powszechna. Przechodzimy przez cały proces, mówimy, jak dawkować, co boli, jak boli, kiedy można uprawiać seks po” – mówiła z kolei Natalia Broniarczyk.

Aborcyjny Dream Team w ubiegłym roku znalazł się pod lupą prokuratury, gdy znane stowarzyszenie Ordo Iuris (firmowało projekt ustawy całkowitego zakazu aborcji) stwierdziło, że ADT udziela kobietom wskazówek, jak przygotować się do aborcji. Nakłanianie kobiety do usunięcia ciąży w Polsce jest karane – do 3 lat więzienia.  

Dwie działaczki ADT – Karolina Więckiewicz i Justyna Wydrzyńska – w sobotę 9 lutego przyjadą do Rzeszowa, gdzie będą mówić o „aborcji bez przekłamań”. Spotkanie odbędzie się na placu Wolności 15A (w podwórzu) przy wsparciu podkarpackich struktur lewicowej partii Razem. Więckiewicz i Wydrzyńska poprowadzą sobotnie spotkanie. 

– Spotkanie ma cel informacyjny. Dajemy sygnał, że chcemy, aby Podkarpacie faktycznie było prawdziwym rejonem pro life. Na przekór temu co twierdzi Jacek Kotula [radny PiS w sejmiku podkarpackim, znany obrońca życia – przyp. red.] Od 3 lat na Podkarpaciu nie jest wykonywana legalna terminacja ciąży – mówi Agnieszka Itner z Razem na Podkarpaciu. 
 
Na spotkaniu „Aborcja Bez Przekłamań” będzie można porozmawiać o tym, czy aborcja bezpieczna, jak zakazem aborcji radzą sobie osoby w niechcianych ciążach, czy aborcja farmakologiczna jest dobrym wyborem, skąd wziąć leki, ile to kosztuje i jak uzyskać wiarygodne i rzetelne informacje.
 
Działaczki ADT opowiedzą też, czym jest Women Help Women, Ciocia Basia, ANA – Amsterdam i kim są Kobiety W Sieci.  Udział w spotkaniu, które rozpocznie się o 18:00, jest bezpłatny. Nie trzeba się wcześniej zapisywać. Spotkanie będzie ochraniane, organizatorzy o wsparcie poproszą też policję na wypadek ewentualnych protestów obrońców życia.
 

 
(ram)
 
redakcja@rzeszow-news.pl
Reklama