Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

Czy aborcja bezpieczna? Czy aborcja farmakologiczna jest dobrym wyborem? Ile kosztuje? – na te i wiele innych pytań w najbliższą sobotę 9 lutego w Rzeszowie odpowiedzą działaczki Aborcyjnego Dream Team.

Zrobiło się o nich głośno rok temu, gdy trzy działaczki ADT – Natalia Broniarczyk, Karolina Więckiewicz i Justyna Wydrzyńska – na okładce “Wysokich Obcasów” (dodatek do “Gazety Wyborczej) wystąpiły w koszulkach z napisem “Aborcja jest OK”.

Okładka wywołała sporo kontrowersji. Kobiety były krytykowane, co zrozumiałe, nie tylko przez obrońców życia, ale również przez kobiety walczące o prawa do legalnej aborcji. “Aborcja nie jest OK, bo rodzi strach, wątpliwości i w końcu smutek” – komentowały zwolenniczki legalnej aborcji, dodając, że koszulkowa akcja wyrządziła więcej szkody. 

Aborcyjny Dream Team nie zraził się. “96 proc. kobiet robi aborcję z powodów osobistych, a nie ze względu na zdrowie lub gwałt. Przestańmy to ukrywać” – mówiła Karolina Więckiewicz we wspomnianych “Wysokich Obcasach”. ADT jeździ po Polsce i z kobietami rozmawia o aborcji farmakologicznej.

“Mówimy, że jest legalna, bezpieczna i powszechna. Przechodzimy przez cały proces, mówimy, jak dawkować, co boli, jak boli, kiedy można uprawiać seks po” – mówiła z kolei Natalia Broniarczyk.

Aborcyjny Dream Team w ubiegłym roku znalazł się pod lupą prokuratury, gdy znane stowarzyszenie Ordo Iuris (firmowało projekt ustawy całkowitego zakazu aborcji) stwierdziło, że ADT udziela kobietom wskazówek, jak przygotować się do aborcji. Nakłanianie kobiety do usunięcia ciąży w Polsce jest karane – do 3 lat więzienia.  

Dwie działaczki ADT – Karolina Więckiewicz i Justyna Wydrzyńska – w sobotę 9 lutego przyjadą do Rzeszowa, gdzie będą mówić o “aborcji bez przekłamań”. Spotkanie odbędzie się na placu Wolności 15A (w podwórzu) przy wsparciu podkarpackich struktur lewicowej partii Razem. Więckiewicz i Wydrzyńska poprowadzą sobotnie spotkanie. 

– Spotkanie ma cel informacyjny. Dajemy sygnał, że chcemy, aby Podkarpacie faktycznie było prawdziwym rejonem pro life. Na przekór temu co twierdzi Jacek Kotula [radny PiS w sejmiku podkarpackim, znany obrońca życia – przyp. red.] Od 3 lat na Podkarpaciu nie jest wykonywana legalna terminacja ciąży – mówi Agnieszka Itner z Razem na Podkarpaciu. 
 
Na spotkaniu “Aborcja Bez Przekłamań” będzie można porozmawiać o tym, czy aborcja bezpieczna, jak zakazem aborcji radzą sobie osoby w niechcianych ciążach, czy aborcja farmakologiczna jest dobrym wyborem, skąd wziąć leki, ile to kosztuje i jak uzyskać wiarygodne i rzetelne informacje.
 
Działaczki ADT opowiedzą też, czym jest Women Help Women, Ciocia Basia, ANA – Amsterdam i kim są Kobiety W Sieci.  Udział w spotkaniu, które rozpocznie się o 18:00, jest bezpłatny. Nie trzeba się wcześniej zapisywać. Spotkanie będzie ochraniane, organizatorzy o wsparcie poproszą też policję na wypadek ewentualnych protestów obrońców życia.
 

 
(ram)
 
redakcja@rzeszow-news.pl
Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

43 KOMENTARZE

 1. Ja nikogo nie chce zabijac. Prywatnie nigdy bym aborcji nie zrobila bo nie czuje takiej potrzeby. Ale jest grupa 50-70 tysiecy Polek ktore ten problem z roznych przyczyn maja. Myslisz ze nie robia tych aborcji? Poczytaj o czrnym rynku w Polsce. Dlatego w Europie aborcja do 12 tygodnia jest dozwolona. I popieram to bo wiem co te kobiety musza czuc. A dyskusja w Polsce ograniczona jest do “zabijania dzieci”, i na tym forum co jakus czas jakis idiota obraza ludzi. Koniec z mojej strony.

 2. Może kiedyś i chcieli, a może teraz żałują… Co z ciebie w ogóle za kobieta skoro dzieci chcesz zabijać?! Myślisz, że taka nowoczesna i na czasie jesteś ze swoimi poglądami. Najlepiej zostawić prawo aborcyjne, takie jakie jest teraz i zamknąć temat.

 3. Tylko żeby jak to romantycznie ujęłaś “zamoczyć” jeszcze musi być druga strona która “rozkłada nogi” że tak w Twojej terminologii powiem. Więc skutek odpowiedzialność ponoszą obie strony, podobnie jak za opiekę nad owym brzuchem. Ciekawe czemu z góry zakładasz że każdy facet od razu pójdzie w drugą stronę i wykręci się od odpowiedzialności, czy po to żeby usprawiedliwić własną chęć zrobienia tego samego ?

 4. Polska to czarny punkt na mapie jesli cjodzo o aborcje. I to doslownie CZARNY. Przez to ze nie ma legalnej aborcji do 12 tygodnia kwitnie czarny rynek. Wg statystyk nawet 100 tys. nielegalnych aborcji rocznie. Ale co tam lepiej zeby nie wiedziec co?

 5. Ty masz kilka lat i dalej nie jesteś człowiekiem. Zasługujesz jedynie na liścia w twarz skoro jesteś za mordowaniem nienarodzonych DZIECI!

 6. Te “kobiety” od czarnych macic pasują do opisanych poniżej:

  Okultystyczne stowarzyszenie Imperium Najpotężniejszych Wiedźm organizowało w Moskwie sabat, aby… wysłać pozytywną energię prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. W ich rozumieniu, ma pomoc władcy Kremla przezwyciężyć rekordowy spadek jego poparcia i w ten sposób sprzyjać wzmocnieniu Rosji. Kobiety nie zapomniały również o „wrogach Rosji”, którym wysłały „klątwy”.
  Założycielką „Imperium” jest „legendarna wiedźma” Aliona Polyń, która na poważnie zarejestrowała magiczne stowarzyszanie w Ministerstwie Sprawiedliwości w połowie stycznia bieżącego roku

  Wspomniany sabat odbył się w ubiegłym tygodniu, gdy dziesiątki kobiet, które nazywają siebie wiedźmami i czarownicami spotkały się w jednej z moskiewskich kamienic. Wiedźma Polyń twierdził, że Putin już poczuł zmiany wywołane rytuałem wiedźm. Bowiem ostatni raz kobiety spotkały się w tym samym celu dwa lata temu.

  – Poparcie dla prezydenta najpierw spada potem rośnie – powiedziała kobieta dziennikarzom. – Na zmniejszenia poparcia wpływa opozycja, sytuacja, gdy w każdej chwili można nagrać wideo i wrzucić na YouTube, czy jeszcze gdzie, gdzie można o prezydencie pisać źle – poskarżyła się.

 7. Nie patologia to rodzenie dziecka ktorego przyszla matka nie chce albo nie ma szans wychowac na “czlowieka”. Kobieta powinna miec szanse decydowania o swoim ciele. Plod kilkutygodniowy to nie czlowiek. Ciezko to w koscielnym kraju zrozumiec. Z tym sie zgadzam.

 8. To definicja podawana przez każdy przyzwoity podręcznik medycyny. Głoszenie początku życia w jakimkolwiek innym momencie po połączeniu się jajeczka matki i wkładu ojca jest irracjonalne i oznacza posługiwanie się sofistycznym krętactwem. Jedynie maszyny, takie jak zegary i samochody, powstają część po części. Żywe istoty powstają od razu i stopniowo rozwijają swój świat wrodzonego potencjału. Żywa osoba ludzka zaczyna istnieć w chwili poczęcia, choć jest tylko komórką. To, co jest ważne, to nie akcydensy rozmiaru czy wagi, ale istota – która jest w pełni człowiekiem. Nienarodzone dziecko posiada wyraźny, niezmienny i niepowtarzalny kod genetyczny, wyjątkowy w całej historii, od chwili poczęcia do śmierci. Nic innego nie zostaje dodane z wyjątkiem pożywienia i tlenu.

 9. Patologia to jest kobieta, która zachodzi w ciążę “przez pomyłkę”, albo z własnej głupoty. Pousuwajcie sobie jajniki to będzie spokój i selekcja naturalna przy okazji.

 10. W wielu krajach aborcja jest dozwolona do 12 tygodnia. 12 tygodniowy plod to nie czlowiek. To plod, ktory nie czuje, nie mysli. Koniec kropka. Dlatego pozwala sie kobiecie zdecydowac czy jest gotowa wychowac przyszle dziecko. A nie na sile tworzy patologie.

 11. Zacznijmy od pytania podstawowego.
  Ile dzisiaj wykonuje sie nielegalnych aborcji w Polsce, i ile Polek jedzie za granice zrobic aborcje?
  Moze ma ktos dobre zrodlo?
  Nie obojetny do tematu zeby nie bylo, mam tylko wrazenie ze rozmawiamy o czym co mialo by czystko teoretyczne konsekwencje, a kto ma zrobic aborcje to zrobil by to w cywilizowany sposob.

 12. Złodziej też nie powie o sobie, że kradnie, dla niego pożyczanie cudzych rzeczy nie jest przestępstwem, a już na pewno jak ktoś przywłaszcza cudze pieniądze, zwłaszcza jak ma szwagra w sejmie.

 13. A ja myślę, że dla tych lewaków i lewaczek którzy/które (dopisałbym jeszcze ten trzeci rodzaj ale nie wiem jak “toto” odmienić) tylko o tym marzą, by móc dokonywać “zabieg” za każdym razem kiedy coś pójdzie “nie tak” (najlepiej w domu: myk tableteczka i “problem” z macicy), aborcja powinna być jak najbardziej LEGALNA i DOZWOLONA na żądanie (jak urlop – tylko bez ograniczeń!). Taka selekcja “naturalna”. Poza tym, osobiście, gdybym miał mieć zamiast Mamy i Taty – rodzica A i rodzica B (a może C,D,LGBTQHUJ itd?), wolałbym się nie urodzić.

 14. To idź sobie zrobić aborcje u seryjnego mordercy, a nie lekarza. Lekarz ma leczyć, a nie zabijać.
  Chcecie wolności, to walczcie o nią dla wszsytkich bez wyłączania lekarzy… a praca w której masz bezmyślnie i bezkrytycznie wykonywać polecenia pracodawcy to się raczej nazywa obóz a nie zakład pracy… ręcę opadają :/

 15. Weź człowieku odpuść, twoich bzdurnych komentarzy na tym portalu już czytać się nie chce. Jak ci tak RZESZÓW nie pasuje to co tu jeszcze robisz?!

 16. Z komentarzy poniżej wynika, że KATOLICKI DŻIHAD – niestety – ma się dobrze w Rzeszowie. NA POHYBEL CZARNEJ MAFII!

  WOLNA POLSKA – TYLKO LAICKA! KSIĘŻA NA KSIĘŻYC!

 17. “Łapy precz od naszych ciał” kolejne inteligentne inaczej, chyba jakby was na siłę chcieli skrobać to wtedy łapy precz. Dość dyktatury kobiet! Czy ja mogę coś powiedzieć?

 18. Dla ciebie odpowiedni byłby długotrwały cykl szkoleń różnorodnych. Jedno z nich powinno nosić tytuł: “Jak nie być żłobem”. Choć szczerze mówiąc na nic szkolenia jak ktoś jest umysłową amebą.

 19. Ale podziemie aborcyjne ma się dobrze,tylko trzeba miec kasę,znajdą się fachowcy ,by usunąć niechciany problem,dla nich ustawa antyaborcyjna to swietny prezent

 20. Kobiety mają rozum? Hmmmm
  Os tam może myślą ale żeby od razu takie wnioski wysnuwać? Za bystre stworzenie to to nie jest w większości przypadków

 21. Otóż to: są wyjątki puki co, ale nawet w tych wyjątkowych sytuacjach przewidzianych prawem, kiedy spełnia się wszystkie kryteria prawne nie wykonuje się swoich obowiązków wykręcając się głupkowatą klauzulą. To niebezpieczny relatywizm pozwalający na dowolne wybieranie sobie co chce a czego nie chce się robić w swojej pracy. Równie dobrze sprzedawca ze sklepu może nie sprzedawać białego pieczywa albo mięsa albo cukru bo mu sumienie nie pozwala szkodzić ludziom. Problem polega na tym że wtedy taki człowiek nie powinien wogóle być sprzedawcą tylko zając się innym zajęciem, a pracodawca po jednej takiej akcji powinien mieć prawo dyscyplinarnie zwolnić go. Oczywiście możesz sobie założyć swój sklep i nie sprzedawać w nim czego chcesz i obsługiwac klientów jak chcesz, jak masz własną klinikę możesz nie wykonywac dowolnych zabiegów twój biznes twoja sprawa, ale jak pracujesz dla kogoś (lub państwa) wykonuj swoje obowiązki.

 22. Ciekawe, że na temat aborcji najwięcej do powiedzenia mają mężczyźni, zwłaszcza ci, których sprawa już nie dotyczy. To tak jakby ślepy o kolorach dyskutował i narzucał swoje zdanie. Kobiety mają rozum i potrafią z niego korzystać także w tej kwestii.

 23. Drogie działaczki Dream Team myślę że w ramach aborcji powinniście się “usunąć same siebie”. W Polsce aborcja jest zakazana (wyjątki). Nakłanianie do morderstwa jest karalne. Narody które ochoczo i z łatwością zabijały swoich obywateli w postaci aborcji i antykoncepcji przestają istnieć a ich miejsce zajmują arabowie. Człowiek to istota rozumna która nie musi parzyć się jak zwierze bez odpowiedzialności.

Comments are closed.